Zwangerwijzer (po polsku), czyli jak dobrze przygotować się do ciąży

by Położna Agata
1 096 wyświetleń

Pierwszy raz o ankiecie ZwangerWijzer dowiedziałam się w czasie pisania wpisu o planowaniu ciąży. Ponieważ nie mogłam się pogodzić z tym, że brakowało polskiego tłumaczenia (a było angielskie, tureckie, arabskie i chińskie), jakiś czas temu przetłumaczyłam dla Was ankietę ZwangerWijzer. Pozwala to również (przyszłym) polskim rodzicom jak najlepiej przygotować się przed pierwszą wizytą u położnej (przed ciążą – kinderwensspreekuur lub w ciąży – zwangerschapsconsult). Zwłaszcza u tej położnej, która nie mówi po polsku. A tym samym dobrze przygotować się do ciąży.

Tłumaczenie przesłałam do Erfocentrum, które po zaakceptowaniu przez drugiego tłumacza (takie procedury) umieściło je na stronie. Ankieta ZwangerWijzer została przetłumaczona na podstawie www.zwangerwijzer.nl (NL) i jest narzędziem w poradnictwie przedkoncepcyjnym opracowanym przez Erfocentrum i Centrum Medyczne Erasmus.

Co to jest poradnictwo przedkoncepcyjne?

Przedkoncepcyjny oznacza przed poczęciem. To czas, w którym partnerzy podejmują świadomą decyzję o zostaniu rodzicami i przygotowują się do aktu poczęcia, czyli do ciąży.

Poradnictwo przedkoncepcyjne to przygotowanie przyszłych rodziców mające na celu stworzenie optymalnych warunków do zaistnienia ciąży i rozwoju dziecka. Jest to – niedoceniona w Polsce – rola położnej. Jednym z elementów poradnictwa przedkoncepcyjnego są działania mające na celu wychwycenie i dokonanie wstępnej oceny czynników ryzyka.

Prawie każda kobieta lub mężczyzna ma co najmniej jeden czynnik ryzyka związany ze stylem życia, zdrowiem, pochodzeniem lub warunkami pracy, który może negatywnie oddziaływać na przebieg ciąży i tym samym na rozwój dziecka.

W jaki sposób ankieta ZwangerWijzer jako narzędzie w poradnictwie przedkoncepcyjnym pomaga dobrze przygotować się do ciąży?

Ankieta ZwangerWijzer pozwala wychwycić te czynniki ryzyka. Pomaga także wcześniej przygotować się do konsultacji u położnej i przyczynia się do sprawnego jej przebiegu. Na przykład zawczasu możesz dowiedzieć się pewnych informacji o swojej rodzinie.

Dzięki temu położne mogą w ukierunkowany sposób przeprowadzić konsultację. W Holandii wiele położnych prowadzi konsultacje dla par planujących ciążę – kinderwensspreekuur. Na podstawie wypełnionej ankiety położna razem z Tobą i Twoim partnerem omówi jej wyniki, otrzymasz też spersonalizowane informacje. Położna odpowie również na wszystkie Twoje pytania dotyczące planowania ciąży.

Więcej o planowaniu ciąży i o konsultacjach dla par planujących ciążę możesz przeczytać w tym wpisie: Planowanie ciąży. Z cyklu Czym zajmuje się Twoja położna?

Jak wypełnić ankietę?

Ankietę ZwangerWijzer (po polsku) wypełnij razem z Twoim partnerem przed konsultacją w domu. To bardzo ważne dla upewnienia się, że odpowiedzi udzielone na pytania skierowane do Twojego partnera są prawidłowe. Ankieta zawiera wiele takich pytań.

Ankieta w wersji polskiej jest w formie pisemnej, czyli do wydrukowania i wypełnienia długopisem. Zalecane jest jednak korzystanie ze strony www.zwangerwijzer.nl (wypełniając ankietę online – po holendersku – wspierając się pisemną wersją polską dla zrozumienia pytań). Strona ta pozwala nie tylko wychwycić czynniki ryzyka u Ciebie i/lub Twojego partnera, ale zawiera również wiele obszernych informacji na temat wychwyconych czynników ryzyka. Korzystanie ze strony (i polskiej ankiety) jest bezpłatne i łatwe w obsłudze.

Możesz oczywiście wypełnić tylko pisemną wersję polską ankiety ZwangerWijzer i przekazać ją położnej.

Jak przekazać ankietę położnej?

Wypełnioną ankietę przekaż swojej położnej podczas konsultacji lub przed zaplanowaną wizytą wyślij do niej mailem.

Czy kobiety w ciąży mogą wypełnić ankietę?

Tak, oczywiście. 🙂 Chociaż ankieta jest skierowana przede wszystkim do kobiet, które dopiero planują zajść w ciążę, część pytań ma zastosowanie również u kobiet, które są już w ciąży. Jeżeli jesteś w ciąży wypełnioną ankietę przekaż swojej położnej podczas pierwszej wizyty w ciąży lub przed zaplanowaną wizytą wyślij do położnej mailem. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym wpisie: Pierwsza wizyta u położnej.

Podsumowanie

Mam nadzieję, iż ankieta ZwangerWijzer wzbudzi zainteresowanie wśród polskich (przyszłych) rodziców. Mam również nadzieję, że dzięki niej zrobią oni kolejny krok w kierunku dobrego przygotowania się do ciąży. Bo dobre przygotowanie się do ciąży to nie tylko wypełnienie ankiety. To przyjmowanie kwasu foliowego i wiele innych czynników, o których postaram się kiedyś napisać. 😉 Lista wpisów na bloga robi się coraz dłuższa. 😀

Z pewnością spodoba Ci się także...

4 komentarze

Natalia 29/06/2020 - 21:54

Fajny blog 😉 mam nadzieję, że będziesz moją położna 😁

Odpowiedz
Położna Agata 30/06/2020 - 22:47

Dziękuję bardzo 🙂

Odpowiedz
Natalia 30/06/2020 - 22:55

De Kraamvogel twierdzi, że nie ma żadnej polskiej położnej heh 🙈 wiatrak potrafi 😂😁👍

Odpowiedz
Położna Agata 30/06/2020 - 23:04

Bo ja już nie pracuję w De Kraamvogel. 😉 Niedługo będę pracowała jako położna, ale w Polsce. Nie zdążyłam jeszcze zrobić żadnego wpisu na blogu na ten temat. Jednak jest mi niezmiernie miło, że chciałaś, abym była Twoją położną. 🙂

Odpowiedz

Napisz komentarz

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności.

Zaparz sobie dobrą kawę, ciasteczka zapewnia położna. 🍪 Mniam! Przeczytaj skład ciasteczek.

🍪