Zespół Dziecka Potrząsanego

by Położna Agata
992 wyświetleń

Pierwszy raz z terminem Zespół Dziecka Potrząsanego spotkałam się jako studentka położnictwa podczas przygotowywania prezentacji na ten temat. Po raz kolejny dopiero w Holandii, gdy rozpoczynałam pracę w środowisku. Tam bardzo poważnie traktują temat przemocy wobec dzieci.

W Holandii 1 na 20 niemowląt było wstrząsane, duszone lub bite. Myślę, że w Polsce mamy nie lepsze statystyki.

Na pierwszym szkoleniu dowiedziałam się, co mogę zrobić jako położna środowiskowa, gdy dziecko jest zaniedbywane lub stosowana jest wobec niego przemoc w domu.

Następnie ukończyłam szkolenie: Preventie Shaken Baby Syndrome, aby móc edukować rodziców. Edukacja rodziców jest podstawą zapobiegania Zespołowi Dziecka Potrząsanego. W ramach edukacji jest też około 10 minutowy film na ten temat.

Ze względu na obecną pandemię, wizyty patronażowe położnej są ograniczone do badania mamy i dziecka i ewentualnego zdjęcia szwów. Dlatego umieściłam informacje i film na ten temat na blogu.

Co to jest Zespół Dziecka Potrząsanego?

Zespół Dziecka Potrząsanego (Shaken Baby Syndrome) to termin używany do opisania symptomów powstałych w wyniku gwałtownego potrząsania dzieckiem.

Najczęściej dzieje się to w momentach krytycznych dla rodziców, gdy dziecko nie przestaje płakać. Potrząsanie dzieckiem może mieć bardzo poważne konsekwencje dla jego zdrowia, a nawet życia.

Nie można jednoznacznie określić, jaka liczba potrząśnięć lub jaki czas trwania potrząsania dzieckiem wywołuje Zespół Dziecka Potrząsanego.

Rodzice często pytają mnie, czy normalna zabawa z dzieckiem, jak np. bujanie spowoduje Zespół Dziecka Potrząsanego. Delikatnie bujanie nie. Jednakże ważne jest, by pod żadnym pozorem nie potrząsali dzieckiem, nawet gdy nie oddycha.

Czasem rodzice patrzyli na mnie, jakbym myślała, że to oni będą potrząsać swoim dzieckiem. Nie, nie myślę tak. Przekazuję informacje na ten temat wszystkim rodzicom, aby znali zagrożenia wynikające z potrząsania dzieckiem i wiedzieli jak sobie radzić, gdy dziecko nie przestaje płakać, a oni mają dość. Odpowiedź znajdziesz oglądając film. Dodatkowo możesz też przeczytać ten wpis: Jak uspokoić płaczące dziecko?

Film

Z rodzicami film obejrzałam już setki razy. „Film jest mocny i daje do myślenia” to najczęściej słyszę od rodziców. Ale słyszę też, że przynosi ulgę, ponieważ rodzice dowiadują się, że nie są jedynymi, którzy mają płaczące dziecko.

Wiedziałaś o tym? Podziel się swoją opinią. 🙂

Z pewnością spodoba Ci się także...

Napisz komentarz

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności.

Zaparz sobie dobrą kawę, ciasteczka zapewnia położna. 🍪 Mniam! Przeczytaj skład ciasteczek.

🍪