Wizyta 6 tygodni po porodzie. Z cyklu Czym zajmuje się Twoja położna?

by Położna Agata
2 176 wyświetleń

Po 6 tygodniach po narodzinach Twojego dziecka, czyli po okresie połogu, nadszedł czas na ostatnią wizytę u położnej. Po holendersku wizyta 6 tygodni po porodzie to afsluitende controle czyli dosłownie tłumacząc kontrola zamykająca. Czego możesz się spodziewać i czy ta wizyta jest obowiązkowa?

Wizyta 6 tygodni po porodzie może odbyć się niezależnie od tego, czy był to poród domowy, ambulatoryjny z położną, w domu narodzin czy w szpitalu. Z tym, że jeżeli poród odbył się pod opieką ginekologa w szpitalu np. poprzez cięcie cesarskie, wizyta poporodowa najczęściej zostaje zaplanowana właśnie w szpitalu. Zostaniesz o tym poinformowana po narodzinach dziecka.

Jeżeli po porodzie nie zostałaś umówiona na kontrolę poporodową u ginekologa, a także jeżeli rodziłaś z położną, na wizytę możesz umówić się do położnej w Praktyce Położniczej, pod opieką której byłaś podczas ciąży. Wizyta najczęściej odbywa się u położnej, która przyjmowała Twój poród.

Położne często w pierwszych dniach po porodzie podczas wizyty domowej informują o możliwości skorzystania z takiej wizyty. Na wizytę możesz umówić się telefonicznie dzwoniąc na numer telefonu Praktyki Położniczej, a nie na numer alarmowy, pod którym dyżuruje położna.

Czy wizyta 6 tygodni po porodzie u położnej jest obowiązkowa? Nie jest, ale warto z niej skorzystać, nawet jeżeli Tobie nic nie dolega.

Mimo, że jestem położną i wydawało by się, że taka wizyta nie jest mi potrzebna, chętnie się na nią wybrałam. Byłam na niej dość późno bo dopiero około 10 tygodnia po narodzinach Lilki. Czemu tak późno?

Zaczęłam rodzić z położną Lizzy (później w trakcie porodu zostałam przekazana do położnej klinicznej Kimberly, o której już wcześniej napisałam w tym wpisie: poród z położną), dlatego zależało mi, aby na ostatnią wizytę wybrać się właśnie do niej. A Lizzy była na urlopie. No to czekałam… aż wróci.

Wizyta 6 tygodni po porodzie: czego możesz się spodziewać?

Podczas tej ostatniej wizyty możesz:

  • ponownie porozmawiać z położną o przebytej ciąży i porodzie
  • zadać nurtujące Ciebie pytania np. kiedy możesz rozpocząć współżycie po porodzie
  • omówić stosowanie środków antykoncepcyjnych
  • dowiedzieć się, czy możesz wrócić do aktywności fizycznej

Jeżeli pojawiły się jakieś powikłania, położna omówi z Tobą konsekwencje i wpływ jaki mogłyby mieć w stosunku do kolejnej ciąży. Położna będzie chciała także porozmawiać z Tobą o Twoim samopoczucie, zapyta także jak radzisz sobie z karmieniem piersią.

Podczas wizyty jest możliwość skontrolowania poziomu Hb (hemoglobiny, czyli czerwonego barwnika krwi, którego główną funkcją jest transportowanie tlenu, wynik najczęściej jest od razu), zmierzenia ciśnienia krwi. Jeżeli takie jest Twoje życzenie, położna może zerknąć na Twoje krocze, zwłaszcza, jeżeli miałaś założone szwy (nie jest to standardowa procedura). Możesz się również zważyć.

Na taką wizytę możesz zabrać ze sobą bobasa. Niektóre Praktyki Położnicze praktykują taki zwyczaj, aby wszystkie wizyty 6 tygodni po porodzie odbywały się jednego dnia. Kto wie może spotkasz inną mamę, którą widywałaś jeszcze w trakcie ciąży? 🙂

Podsumowanie

Mam nadzieję, że po lekturze cyklu Czym zajmuje się Twoja położna? znasz już odpowiedź na to pytanie. Jeżeli ja miałabym odpowiedzieć na to pytanie w tej chwili, to pierwsze co mi przychodzi na myśl to, że moja (koleżanka) położna Iga zajmuje się np. pięknym malowaniem obrazów.

Ten namalowany na wodzie wzór nawiązujący do tradycyjnych zdobień tureckich to jej dzieło. Poza tym Iga to niesamowita osoba i kreatywna położna. Igę bliżej możesz poznać na jej fanpage’u na Facebooku. Obraz ten otrzymałam od niej w prezencie w trakcie pisania tego cyklu. Dziękuję Iga!

Jak tak wczoraj dopracowywałam dzisiejszy wpis, to chwilę dłużej przypatrzyłam się temu obrazowi. Troszkę przypomina mi to artystyczne ujęcie ciąży mnogiej we wnętrzu macicy. Te jakby zaokrąglenia przypominają mi zarodki. Z kolei kolory czerwony i niebieski świetnie pasują do USG Dopplera, w którym płynąca krew w naczyniach, nawet tych malutkich widoczna jest na ekranie monitora w różnych odcieniach koloru czerwonego i niebieskiego.

USG Dopplera to specjalistyczne badanie ultrasonograficzne w ciąży, dzięki któremu można ocenić przepływ krwi w łożysku i pępowinie. Kolor czerwony na ekranie oznacza kierunek krwi do głowicy aparatu, a kolor niebieski od głowicy aparatu. A natężenie barwy szybkość przepływu krwi.

To taka moja interpretacja tego obrazu, a jaka jest Twoja? 🙂

Z pewnością spodoba Ci się także...

Napisz komentarz

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności.

Zaparz sobie dobrą kawę, ciasteczka zapewnia położna. 🍪 Mniam! Przeczytaj skład ciasteczek.

🍪