Wizyta 6 tygodni po porodzie

by Położna Agata

Po 6 tygodniach po narodzinach Twojego dziecka, czyli po okresie połogu, nadszedł czas na ostatnią wizytę u położnej. Czego możesz się spodziewać i czy ta wizyta jest obowiązkowa?

Wizyta 6 tygodni po porodzie może odbyć się niezależnie od tego, czy był to poród domowy, ambulatoryjny z położną, w domu narodzin czy w szpitalu. Z tym, że jeżeli podczas ciąży byłaś pod opieką ginekologa, wizyta poporodowa zostaje zaplanowana właśnie tam. Zostaniesz o tym poinformowana po narodzinach dziecka.

Położna środowiskowa często w pierwszych dniach po porodzie podczas wizyty domowej informuje o możliwości skorzystania z takiej wizyty.

Czy wizyta 6 tygodni po porodzie u położnej jest obowiązkowa? Nie jest, ale warto z niej skorzystać, nawet jeżeli Tobie nic nie dolega.

Mimo, że jestem położną i wydawało by się, że taka wizyta nie jest mi potrzebna, chętnie się na nią wybrałam.

Wizyta 6 tygodni po porodzie: czego możesz się spodziewać?

Podczas tej ostatniej wizyty możesz:

  • ponownie porozmawiać z położną o przebytej ciąży i porodzie
  • zadać nurtujące Ciebie pytania np. kiedy możesz rozpocząć współżycie po porodzie
  • omówić stosowanie środków antykoncepcyjnych
  • dowiedzieć się, czy możesz wrócić do aktywności fizycznej

Jeżeli pojawiły się jakieś powikłania, położna omówi z Tobą konsekwencje i wpływ jaki mogłyby mieć w stosunku do kolejnej ciąży. Położna będzie chciała także porozmawiać z Tobą o Twoim samopoczucie, zapyta także jak radzisz sobie z karmieniem piersią.

Jeżeli takie jest Twoje życzenie, położna może zerknąć na Twoje krocze, zwłaszcza, jeżeli miałaś założone szwy (nie jest to standardowa procedura). Możesz się również zważyć.

Zaparz sobie dobrą kawę, ciasteczka zapewnia położna. 🍪 Mniam! Przeczytaj skład ciasteczek.

🍪