Witaminy K i D dla dziecka w Holandii

by Położna Agata
1 832 wyświetleń

Witaminki, witaminki,
dla chłopczyka i dziewczynki,
bobasy mają dziarskie minki,
bo położna poda witaminki.

A zacznie od witaminy K

Bobas przychodzi na świat z niskim poziomem witaminy K w organizmie, ponieważ w słabym stopniu przenika ona przez łożysko. Także flora bakteryjna, która dopiero się rozwija u dziecka po porodzie jest uboga w bakterie produkujące witaminę K, a mleko mamy zawiera jej niewielki ilości.

Z tych powodów dziecko jest narażone na chorobę krwotoczną noworodków. Jest to bardzo poważna choroba, która może doprowadzić do licznych krwawień z różnych miejsc np. pępka, przewodu pokarmowego, a nawet do ośrodkowego układu nerwowego.

Dlatego tuż po porodzie doustnie zostanie podany profilaktycznie 1 mg witaminy K. To pierwsza witamina, którą otrzyma Twoje dziecko. Ta dawka wystarczy na pierwszy tydzień życia bobasa.

Następnie począwszy od 8 dnia po porodzie (dzień porodu liczony jest jako dzień pierwszy) do 12 tygodnia życia dziecka sama będziesz podawać codziennie witaminę K w dawce 150 µg (mikrogram).

Jeżeli dziecko wypija więcej niż 500 ml mleka modyfikowanego dziennie (np. jeżeli karmisz mieszanie bądź tylko mlekiem modyfikowanym) podawanie witaminy K nie jest już konieczne, ponieważ jest ona zawarta w mleku.

Witamina D

Witamina D jest niezbędna do prawidłowego rozwoju układu kostnego dziecka oraz mocnych ząbków a także m. in. układu odpornościowego.

Wszystkie noworodki, niemowlęta i dzieci do 4 r. ż. powinny otrzymywać codziennie 10 µg (mikrogram) witaminy D, niezależnie od sposobu żywienia (piersiaczek bądź mleko modyfikowane). Mleko mamy choć jest najlepszym pokarmem dla dziecka, zawiera niewielką ilość witaminy D.

W mleku modyfikowanym co prawda znajduje się już witamina D, jednak Voedingscentrum (Holenderskie Centrum Żywienia) zaleca mimo tego podawanie ekstra witaminy D dla pewności, że dziecko otrzymuje jego odpowiednią ilość. Na stronie Voedingscentrum możesz więcej przeczytać na ten temat.

Witaminy K i D – jak podawać?

Witaminy K i D podaje się w kroplach na łyżeczce (nigdy nie podawaj witamin bezpośrednio do buzi dziecka!). Producent na opakowaniu wyszczególnia ilość kropli jaką należy podawać. Postaraj się też podawać witaminy K i D codziennie o tej samej porze, np. rano lub wieczorem.

W czasie podawania witaminy K i D bobas nigdy nie powinien leżeć na plecach, bo może się zadławić. Ułóż dziecko sobie tak, aby jego główka leżała w zgięciu Twojego łokcia, a plecki wzdłuż Twojego przedramienia. Dłonią przytrzymasz jego pupę. Postaraj się, aby główka była wyżej niż pupa. W ten sposób trzymasz stabilnie dziecko i drugą wolną ręką możesz podać mu łyżeczką krople.

Na początku może wydawać się to skomplikowane, dlatego poproś np. partnera o pomoc. W tym czasie, jak Ty będziesz układać dziecko na przedramieniu, Twój partner może przytrzymać łyżeczkę z kroplami. A następnie Ci ją podać. 🙂

Postaw opakowania witaminy K i D w widocznym miejscu np. na półce w kuchni, aby o nich nie zapomnieć. Jeśli masz inne dzieci, zadbaj o to, aby witaminy K i D były poza zasięgiem ich rąk. Dobrym pomysłem jest też napisanie na opakowaniu niezmywalnym pisakiem ilość kropli jaką należy codziennie podawać dziecku a także datę, do kiedy należy ją podawać (datę zakończenia podawania witaminy K).

Najczęstsze pytania mam bobasów, z jakimi się spotkałam

Czy można podawać witaminy K i D wymieszane z mlekiem w butelce?

Wiem, że niektóre mamy tak robią (po lekturze niektórych stron internetowych bądź nawet wyedukowaniu poprzez niektóre kraamverzorgenden), jednak ja nie polecam takiego sposobu podawania witamin. Nigdy nie masz pewności, że Twoje dziecko wypije całe mleko, które znajduje się w butelce. Trudno będzie ocenić jaka dawka witaminy K i D została na ściankach butelki lub w niedojedzonej przez bobasa resztce mleka. Nie ma możliwości jej uzupełnienia poprzez dodanie ekstra kropli przy następnym karmieniu.

Najlepiej podać dziecku witaminy K i D na łyżeczce, a następnie przystawić dziecko do piersi bądź podać butelkę.

Pamiętaj również, że jeżeli bobas wypija więcej niż 500 ml mleka modyfikowanego dziennie, podawanie witaminy K nie jest już konieczne.

Gdzie mogę kupić witaminy K i D?

W drogerii bądź aptece bez recepty. Dla bobasów są to witaminy w kroplach. Witamina K jest dostępna zawieszona w oleju, witamina D zarówno w oleju jak i w wodzie.

Kiedyś dłużej stażem koleżanka po fachu podpowiedziała mi, że „olejową” witaminę K i „wodną” witaminę D należy podawać osobno na łyżeczce, a „olejową” witaminę K i „olejową” witaminę D można podawać razem.

Wtedy mi nie przyszło do głowy, żeby zapytać ją o powód, a tym bardziej kwestionować jej podpowiedź. Pomyślałam wtedy, że może chodziło jej o to, że olej nie łączy się z wodą. 😉 Zwłaszcza, że dopiero stawiałam pierwsze kroki w położnictwie w Holandii, a i też miałam inne doświadczenie zawodowe z Polski.

W Polsce nie pracowałam w środowisku (poza Szkołą Rodzenia). A w szpitalu podawałyśmy witaminę K noworodkom po porodzie w zastrzyku bądź doustnie. Witaminę D rodzice podawali już sami w domu. W moim ostatnim miejscu pracy przed wyjazdem do Holandii podawałyśmy również witaminę D, ale dopiero na oddziale położniczo-noworodkowym. Także i w tym przypadku witamina D nie była podawana razem z witaminą K.

Wzorem mojej koleżanki po fachu również i ja w ten sposób edukowałam rodziców do czasu, aż postanowiłam zasięgnąć informacji u producenta najczęściej kupowanej witaminy K i D w Holandii (według mojej obserwacji).

Według tego producenta jednoczesne podawanie „olejowej” witaminy K i „wodnej” witaminy D jest dozwolone, jednak w praktyce się to nie sprawdza, ponieważ ilość kropli z obu witamin na jednej łyżeczce może być zbyt duża. Tak duży „łyk” może się po prostu nie zmieścić w buzi dziecka i może wypłynąć. Dlatego producent radzi, aby podawać krople osobno w czasie karmienia.

Mimo mojej edukacji, witaminy K i D przeważnie i tak były podawane osobno (nawet jeśli obie były „olejowe”), ponieważ krople z obu witamin zwyczajnie nie mieściły się na jednej łyżeczce 😉

Czy mogę podawać dziecku witaminy K i D, które kupiłam w Polsce?

Preparaty z witaminą D w Polsce dla noworodków, niemowląt i dzieci przeważnie zawierają dawkę 400 j.m. (upewnij się zanim postanowisz podać ją dziecku bądź zasięgnij porady farmaceuty) czyli 10 µg, które podaje się w Holandii. W przypadku witaminy K lepiej się w nią zaopatrzyć na miejscu w Holandii. Zwłaszcza, że Polskie Towarzystwo Neonatologiczne wielokrotnie zmieniało swoje stanowisko w tym temacie.

To za trudne!

Po narodzinach dziecka pojawia się wiele nowych informacji, potrzeba czasu, żeby się w tym wszystkim odnaleźć. Pierwszy dzień podawania witaminy K i D to przeważnie ostatni dzień kraamverzorgende u Was. Kraamverzorgende na pewno podpowie Ci co i jak. 😉
Możesz też oczywiście liczyć na swoją położną. 🙂

Z pewnością spodoba Ci się także...

Napisz komentarz

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności.

Zaparz sobie dobrą kawę, ciasteczka zapewnia położna. 🍪 Mniam! Przeczytaj skład ciasteczek.

🍪