Szkodliwe czynniki w pracy przed ciążą, w ciąży i podczas karmienia piersią

by Położna Agata
1283 wyświetleń

Holendrzy mawiają, że „ciąża to nie choroba, więc nie trzeba siedzieć na zwolnieniu”. A jednak są takie zawody i miejsca, w których praca może być znaczącym zagrożeniem nie tylko w okresie ciąży, ale także wtedy, gdy dopiero planujesz zajść w ciążę bądź już karmisz dziecko piersią. Dowiedz się, jakie szkodliwe czynniki w pracy należy wziąć pod uwagę, a także co możesz z tym zrobić.

Do poniższego wpisu zainspirowała mnie wiadomość, którą otrzymałam od mojej czytelniczki. Pojawiło się w niej pytanie, czy kobieta w ciąży może pracować w miejscu, gdzie używa się profesjonalnej chemii do mycia?

Może czy nie? Jak myślisz? 🙂 Mogłoby się wydawać, że właściwie to nic takiego. Bo kto nie używał w czasie ciąży „chemii” do sprzątania w domu np. HG? 😉

HG to specjalistyczne produkty do czyszczenia i pielęgnacji domu, dostępne do kupienia nawet w sklepach spożywczych.

Przyjrzyjmy się temu bliżej. 🙂

Gdy planujesz zajść w ciążę

Jeżeli razem z Twoim partnerem myślicie o powiększeniu rodziny, to właśnie teraz jest dobry moment na przyjrzenie się szkodliwym czynnikom w Twojej pracy (i w pracy Twojego partnera również). Niektóre z nich mogą wpływać na płodność.

Kiedy kobieta odkryje, że jest już w ciąży, może być już za późno, aby podjąć pewne działania prewencyjne.

Gdy jesteś już w ciąży

Pierwsze trzy miesiące ciąży (I trymestr) to okres najbardziej intensywnego rozwoju nienarodzonego dziecka. W tym czasie powstają wszystkie układy i narządy wewnętrzne i jest ono najbardziej wrażliwe na wszelkie szkodliwe czynniki, które mogą zaburzyć jego intensywny rozwój. Szansa na wadę wrodzoną jest wtedy największa.

Ale także w kolejnych miesiącach zdrowie dziecka może być zagrożone. Dlatego przez całą ciążę należy uważać na szkodliwe czynniki w pracy.

Gdy już urodziłaś dziecko i karmisz piersią

Jeśli karmisz piersią, nie powinnaś mieć kontaktu z niektórymi szkodliwymi substancjami, które mogą przedostać się do mleka matki. Czy karmisz piersią i masz kontakt z szkodliwymi substancjami w Twojej pracy? Nie jesteś pewna? Przeczytaj w dalszej części wpisu co możesz zrobić.

Jakie szkodliwe czynniki w pracy należy wziąć pod uwagę?

1. Ciężka praca fizyczna

Czy regularnie musisz wykonywać ciężką pracę fizyczną? Np. dźwiganie skrzyń, przenoszenie pudeł, podnoszenie np. pacjentów lub pchanie i ciągnięcie podnośnika na kółkach, pochylanie się, klęczenie np. w opiece nad dziećmi.
Lub czy Twoja praca jest w związana z koniecznością długiego stania np. w branży hotelarskiej albo długotrwałego chodzenia (po schodach)?

2. Nadmierny stres w pracy

Nadmierny stres to taki, w którym zmagasz się z problemami fizycznymi i psychicznymi, np. jesteś osłabiona, nie wysypiasz się, nie masz energii, czujesz się źle, a poziom Twojej pracy znacznie spada. Czy odczuwasz ciągłe napięcie spowodowane Twoją pracą, z którym nie możesz sobie poradzić np. masz więcej pracy niż możesz wykonać w ciągu jednego dnia, masz niewielki wpływ na tempo i organizację swojej pracy bądź nie otrzymujesz wystarczającego wsparcia od szefa lub współpracowników? Wtedy może pojawić się nadmierny stres.

3. Metale ciężkie

Czy masz kontakt ze związkami metalu (np. kadm, rtęć, ołów, mangan i chrom)? Możesz mieć kontakt z metalami ciężkimi w fabrykach, w których produkowany jest metal lub podczas obróbki metalu np. spawanie, szlifowanie i cynkowanie. Metale ciężkie wykorzystywane są również do produkcji baterii.

3. Rozpuszczalniki

Czy masz kontakt z rozpuszczalnikami, które znajdują się w farbach, lakierach, klejach, środkach czyszczących i tuszach np. w branży sprzątającej?

4. Anestetyki wziewne – gazy

Z anestetykami wziewnymi możesz mieć kontakt np. pracując w szpitalu. Są to leki stosowane nie tylko do znieczulenia ogólnego jak np. podczas operacji, ale także gaz rozweselający, który może być zastosowany podczas porodu. Jeżeli jesteś więc pielęgniarką bądź asystujesz przy porodzie w szpitalu jako kraamverzorgende, warto wziąć to pod uwagę.

5. Leki przeciwnowotworowe (cytostatyki/chemioterapeutyki)

To leki stosowane w chemioterapii nowotworów, działające toksycznie na komórki nowotworowe. Czy w swojej pracy jesteś narażona na leki przeciwnowotworowe np. podczas pielęgnowania pacjentów poddanych terapii cytostatykami?

6. Pestycydy

Czy jesteś narażona w swojej pracy na szkodliwe substancje, takie jak środki ochrony roślin np. w ogrodnictwie?

7. Drgania mechaniczne (wibracje)

Czy pracujesz w miejscu narażonym na hałas bądź drgania np. w transporcie?

8. Infekcje

Czy pracujesz z chorymi ludźmi, małymi dziećmi bądź masz kontakt z płynami ustrojowymi (także poprzez odpady)?

9. Choroby zoonotyczne

Choroby zoonotyczne to zakaźne choroby odzwierzęce, które mogą być przenoszone ze zwierząt na ludzi np. podczas pracy w gospodarstwie wiejskim.

10. Inne szkodliwe czynniki

Nieregularne godziny pracy (praca zmianowa, zmiana nocna), promieniowanie (promieniowanie rentgenowskie, za pomocą których wykonywane są zdjęcia RTG w szpitalu, promieniowanie z elektrowni jądrowej), wysokie ciśnienie (wyższe ciśnienie powietrza niż zwykle, również podczas nurkowania), ekstremalne gorąco lub ekstremalne zimno.

Co możesz zrobić Ty?

Czy są jakieś szkodliwe czynniki z powyższej listy, które występują w Twoim miejscu pracy? Jeśli tak, porozmawiaj o tym z bedrijfsarts.

Bedrijfsarts to lekarz medycyny pracy (możesz się też spotkać z rzadziej używanym określeniem lekarz zakładowy). Tak jak każdego lekarza, jego również obowiązuje tajemnica lekarska. Nie może więc on przekazywać żadnych informacji Twojemu pracodawcy bez Twojej zgody.

Od 1 lipca 2017 (zaktualizowane prawo pracy) każdy pracownik ma prawo samodzielnie skontaktować się z lekarzem medycyny pracy (źródło: Arboportaal). Zapytaj swojego pracodawcę, jak to jest uregulowane.

Według RIVM jeśli nie masz możliwości skontaktowania się z lekarzem medycyny pracy, możesz skonsultować się z lekarzem rodzinnym, położną bądź ginekologiem. Mogą oni skontaktować się z NCvB (Holenderskim Centrum ds. Chorób Zawodowych), aby uzyskać więcej informacji.

Zawsze jeśli masz wątpliwości dotyczące szkodliwych czynników związanych z Twoją pracą, poproś o radę.

Poradę, którą otrzymasz możesz omówić ze swoim pracodawcą.

Co musi zrobić Twój pracodawca?

Pracodawca ma obowiązek dostosować stanowisko pracy, by wyeliminować lub ograniczyć zagrożenia dla zdrowia z zachowaniem bezpieczeństwa pracy. Dla przykładu będąc w ciąży mój pracodawca poinformował mnie, że począwszy od 20 tygodnia ciąży nie będę miała więcej dyżurów nocnych. 

Jeżeli dostosowanie warunków pracy na dotychczasowym stanowisku jest niemożliwe, możesz tymczasowo uzyskać inną pracę bądź nie musisz przez pewien czas pracować.

Wpis powstał na podstawie informacji zamieszczonych na stronie RIVM i Rijksoverheid.

Z pewnością spodoba Ci się także...

Napisz komentarz

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności.

Zaparz sobie dobrą kawę, ciasteczka zapewnia położna. 🍪 Mniam! Przeczytaj skład ciasteczek.

🍪