Spotkania informacyjne dla przyszłych rodziców. Z cyklu Czym zajmuje się Twoja położna?

by Położna Agata
2 018 wyświetleń

Kiedy pracowałam jako kraamverzorgende (dosłownie opiekunka poporodowa; odpowiednik położnej środowiskowej) prowadziłam spotkania informacyjne dla przyszłych rodziców, ponieważ jestem położną. Z doświadczenia wielu kobiet wynika, że pomagają dobrze przygotować się do nowej drogi jaką jest macierzyństwo.

Zaobserwowałam, że przyszli rodzice – zarówno tutaj jak i w Polsce (w Polsce prowadziłam zajęcia w Szkole Rodzenia) – chcą jak najlepiej przygotować się do narodzin swojego dziecka.

W Holandii do nowej roli dochodzi często dodatkowo niepokój związany z barierą językową, systemem położniczym w Holandii, który różni się od systemu położniczego w Polsce. Nasuwa się również wiele pytań związanych z narodzinami dziecka w domu/szpitalu, opieką poporodową, sprawami do załatwienia przed i po narodzinach dziecka.

Gdzie uzyskać wszelkie potrzebne informacje? W Holandii jest kilka możliwości.

Indywidualne spotkania informacyjne u położnej

Podczas każdej wizyty w ciąży, położna zapyta Ciebie nie tylko o to jak się czujesz i jak przebiega Twoja ciąża. Położna również udzieli Tobie i Twojemu partnerowi wszelkich niezbędnych informacji między innymi o:

 • zdrowym stylu życia
 • opiece nad dzieckiem
 • badaniach w ciąży
 • sprawach do uregulowania przed i po narodzinach dziecka
 • porodzie
 • karmieniu dziecka
 • antykoncepcji po porodzie

Jeżeli chciałabyś wiedzieć coś więcej na jakiś określony temat, możesz zawsze zwrócić się z tym pytaniem do swojej położnej. Położna chętnie odpowie na Twoje pytania. Aby o nich nie zapomnieć zapisz je sobie wcześniej na karteczce.

Oprócz indywidualnych spotkań informacyjnych u położnej możesz wziąć także udział w zajęciach grupowych, CenteringPregnancy a także różnorodnych zwangerschapscursus (zajęć dla kobiet w ciąży). W Holandii jest szeroka oferta tego rodzaju kursów, a ich programy różnią się pomiędzy sobą.

Niektóre kładą większy nacisk na to, aby przygotować Ciebie na to, co będzie działo się w trakcie narodzin Twojego dziecka, inne oferują więcej ćwiczeń gimnastycznych w ciąży. Są również specjalne kursy o tematyce karmienia piersią (takie kursy prowadzi np. lactatiekundige, czyli konsultant laktacyjny), a także kursy, w których możesz wziąć udział wraz ze swoim partnerem.

Zapytaj swoją położną jakie są możliwości w Twojej okolicy.

Grupowe spotkania informacyjne dla przyszłych rodziców

Wiele położnych w Praktyce Położniczej organizuje grupowe spotkania informacyjne dla przyszłych rodziców czyli tzw. groepsvoorlichting.

Podczas takich spotkań poruszanych jest wiele tematów, które mogą pomóc w wyborze miejsca narodzin Twojego bobasa, wspierać w decyzji o karmieniu dziecka piersią, czy jak radzić sobie z bólem podczas porodu.

Dzięki takim spotkaniom wiesz czego możesz się spodziewać i oczekiwać. Takie spotkania grupowe sprzyjają wzajemnym kontaktom z innymi przyszłymi rodzicami oczekującymi narodzin swojego dziecka a także wymiany wzajemnych doświadczeń.

Grupowe spotkania informacyjne dla przyszłych rodziców odbywają się przeważnie około 30 tygodnia ciąży, podczas których najwięcej informacji uzyskasz na temat narodzin dziecka. Czasem spotkania organizowane są również pomiędzy 14 a 17 tygodniem ciąży – wtedy położne koncentrują się głównie na okresie ciąży.

Są również Praktyki Położnicze, które organizują spotkania informacyjne przeznaczone specjalnie dla przyszłych ojców. Tematyka poruszana podczas spotkań jest zależna od miejsca, w których się odbywa. Tematy, które są najczęściej omawiane podczas takich spotkań to:

Spotkania informacyjne dla przyszłych rodziców w okolicach 14-17 tygodnia ciąży:

 • organizacja opieki położnej w Twojej okolicy
 • jakich zmian psychicznych, fizycznych i jakich dolegliwości w ciąży możesz się spodziewać?
 • czego nie powinnaś jeść i inne zwyczaje w ciąży, o których warto wiedzieć
 • ciąża i praca

Spotkania informacyjne dla przyszłych rodziców w okolicach 30 tygodnia ciąży:

 • poród – jak się do niego przygotować?
 • miejsce narodzin dziecka
 • jak rozpoznać, że poród się rozpoczął?
 • kiedy zadzwonić po położną?
 • czego możesz oczekiwać od swojej położnej?
 • przebieg porodu
 • jak radzić sobie z bólem porodowym?
 • komplikacje w czasie porodu
 • co się dzieje z łożyskiem?
 • rola partnera
 • pierwsze dni po porodzie
 • sprawy do załatwienia przed i po narodzinach dziecka

Zapytaj swoją położną czy organizuje takie spotkania informacyjne.

CenteringPregnancy

CenteringPregnancy zwane też inaczej jako groepsconsulten (konsultacje grupowe) lub groepszorg (opieka grupowa) to przyszłość opieki prenatalnej. Pomysł zrodził się w Ameryce, gdzie osiągnął ogromny sukces. Przyczynił się między innymi do spadku liczby przedwczesnych narodzin.

To grupowy program dla kobiet spodziewających się dziecka, który łączy w sobie opiekę położnej oraz możliwość uzyskania wszelkich informacji dotyczących ciąży, narodzin dziecka i pierwszych chwil z bobasem. Jest alternatywą dla indywidualnych wizyt u położnej.

 1. Pierwsze spotkanie rozpoczyna się pomiędzy 12 a 16 tygodniem ciąży.
 2. CenteringPregnancy to 9 spotkań po 2 godziny w czasie ciąży oraz 1 spotkanie 6 tygodni po porodzie.
 3. Rozkład zajęć jest znany dużo wcześniej, więc łatwiej będzie Ci zaplanować życie prywatne ze spotkaniami w CenteringPregnancy.
 4. Podczas spotkań poznasz inne kobiety, które także oczekują narodzin swojego dziecka.
 5. Razem będziecie tworzyć grupę 8-12 kobiet, które są w podobnym tygodniu ciąży oraz mają przybliżony termin porodu.
 6. Grupa omawia tematy, obawy i rozwiązania, które są ważne dla Ciebie, Twojej ciąży i Twojego dziecka. Podczas każdego spotkania poruszany jest temat, który odpowiada aktualnemu etapowi Twojej ciąży.
 7. Możecie dzielić się wzajemnie swoimi doświadczeniami, a jeśli to konieczne, możecie się także wzajemnie wspierać. Czasem miło jest usłyszeć, że nie jest się samemu ze swoimi dolegliwościami ciążowymi lub wątpliwościami. Co więcej, to może być początek nowych przyjaźni na całe życie.
 8. Spotkania prowadzi położna wraz z inną osobą prowadzącą jak kraamverzorgende lub praktijkassistente (asystentka w Praktyce Położniczej). Czasami na spotkanie zapraszają specjalnego gościa, aby poruszył konkretny i ciekawy temat w jakiejś dziedzinie. Czasem może być włączony film wideo.
 9. Dzięki temu, że zajęcia trwają 2 godziny a nie tak jak podczas klasycznych 15 minutowych wizyt otrzymujesz więcej uwagi od położnej i masz z nią dłuższy i głębszy kontakt. W sumie otrzymujesz aż 17 godzin więcej opieki położniczej.
 10. Na początku każdego spotkania w grupie odbywa się indywidualne spotkanie z położną. Położna wykonuje zewnętrzne badanie położnicze, aby ocenić położenie i rozwój dziecka w macicy. W tym czasie inna osoba prowadząca rozmawia z resztą grupy.
 11. Dowiesz się jak samodzielnie zmierzyć ciśnienie krwi, zważyć się, a także prowadzić swoją kartę przebiegu ciąży.
 12. Nauczysz się dokonywać właściwych wyborów dla Ciebie, Twojej ciąży i Twojego dziecka.
 13. Jeśli istnieje powód dalszych badań, położna zaplanuje z Tobą oddzielne spotkanie.
 14. W porozumieniu z resztą grupy partnerzy mogą również brać udział w zajęciach.
 15. Spotkania grupowe przyczyniają się do większej pewności siebie, a także umacniają Ciebie w przyszłej roli mamy.

Liczba Praktyk Położniczych, które oferują CenteringPregnancy szybko rośnie. Poproś swoją położną o więcej informacji lub odwiedź stronę CenteringPregnancy, aby odnaleźć praktykę w Twojej okolicy.

Warto brać udział w spotkaniach informacyjnych dla przyszłych rodziców, ponieważ jeżeli wiesz wystarczająco dużo, czujesz się pewniej i wiesz czego możesz się spodziewać i oczekiwać. Aby spotkania informacyjne spełniły swoją rolę powinny być dopasowane jak najbardziej do Twoich potrzeb. Pamiętaj, że zawsze możesz to omówić ze swoją położną.

Radość świadomego rodzicielstwa – to jest to!

Za tydzień w kolejnym wpisie z cyklu Czym zajmuje się Twoja położna? o Planie Porodu: czy warto go napisać i czy sprawdza się w praktyce? Do zobaczenia!

Z pewnością spodoba Ci się także...

Napisz komentarz

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności.

Zaparz sobie dobrą kawę, ciasteczka zapewnia położna. 🍪 Mniam! Przeczytaj skład ciasteczek.

🍪