Poród z położną. Z cyklu Czym zajmuje się Twoja położna?

by Położna Agata
2 115 wyświetleń

Według Holendrów poród jest normalnym, ludzkim wydarzeniem, chyba, że pojawią się komplikacje. Jak wygląda poród z położną w Holandii? Kiedy zadzwonić po położną a także co się dzieje, kiedy wystąpią komplikacje w czasie porodu?

Na tej sali porodowej – sali numer 2 – narodziła się moja córeczka Lilia. Z tego powodu mam do tej porodówki ogromny sentyment. Za każdym razem jak na nią spoglądam odtwarzam chwilę, w której się pierwszy raz z Lilką zobaczyłyśmy. Rodziłam z Kimberly, położną szpitala Westfriesgasthuis. Starałam się od razu zapamiętać jej imię. Uważam, że to bardzo ważne.

Nie zawsze tak uważałam. Kiedyś nie zwracałam na to uwagi, dlatego nie pamiętam imienia położnej, która przyjęła na świat moją pierwszą córcię Różę. W Polsce zawsze podkreśla się rolę lekarza ginekologa, a o położnej wie się nie za wiele, stąd nawet często nie pamięta się jej imienia.

Często kobiety, które właśnie zostały matkami dziękowały nie położnym ale lekarzom za szczęśliwy poród, mimo, że pan doktor wpadł na porodówkę w ostatniej chwili. Czasem było mi z tego powodu przykro.

Dlatego jak podczas studiów położniczych spotkałam położną, z którą rodziłam pierwsze dziecko od razu do niej zagadałam (tak, zapamiętałam jej twarz). Była miło zaskoczona. Chciałam, żeby wiedziała, że o niej pamiętałam. Ale o imię nie zapytałam. Nie pomyślałam wtedy o tym.

Przyjęłam wiele dzieci na świat, ale bywały takie szczególne narodziny podczas których to rodzice nauczyli mnie, że rola położnej jest taka ważna. I jej imię również.

Ojciec, który następnego dnia szukał położnej Agaty po całym szpitalu, aby podziękować za szczęśliwe narodziny jego synka. Rodzice, którzy trzymając swoją córeczkę zapytali mnie jak mam na imię. Jak odpowiedziałam, że mam na imię Agata usłyszałam:

– W takim razie będzie miała na imię Agatka, po położnej, która przyjęła ją na świat.

Nie wiedziałam co wtedy powiedzieć. Teraz też nie wiem. To niesamowity zaszczyt. Jest jeszcze coś. To pewien cytat, który zapisałam kiedyś w swoich notatkach.

Pamiętaj, że własne nazwisko to dla człowieka najsłodsze i najważniejsze spośród wszystkich słów świata.

Dale Carnegie

W przypadku rozpoczęcia się porodu pamiętaj, aby nigdy na własną rękę nie jechać do szpitala nawet jeżeli będziesz rodzić bez swojej położnej (np. z powodu znieczulenia).

Zadzwoń do położnej. Każda Praktyka Położnicza ma swój własny alarmowy numer telefonu, pod którym zawsze 24/7 dyżuruje położna. Taki numer otrzymasz podczas pierwszej wizyty u położnej w ciąży. Jest on także zapisany w karcie przebiegu ciąży oraz dostępny na stronie internetowej Praktyki Położniczej, pod której jesteś opieką.

Zadzwoń po położną, jeżeli:

 • wody płodowe są koloru żółtego, zielonego, brązowego
 • pojawiły się skurcze porodowe: pierwsze dziecko: bolesne, co 3-4 minuty, występujące regularnie przez 2 godziny; kolejne dziecko: bolesne, co 5 minut, występujące regularnie przez 1 godzinę
 • pojawiło się krwawienie
 • kiedy odczuwasz zaniepokojenie
 • jest mało lub nie odczuwasz żadnych ruchów dziecka
 • w nocy pojawiły się wody płodowe i są one bezbarwne, czyste, bez skurczów – możesz zadzwonić do położnej w ciągu dnia; jeżeli jesteś w ciąży poniżej 37 tygodnia zadzwoń od razu

Co to znaczy mało ruchów dziecka? Mało ruchów dziecka oznacza ich zmniejszoną aktywność, inną niż dotychczas.

Zawsze jeżeli masz wątpliwości, to zadzwoń do swojej położnej. Warto również zachować wkładkę lub zabrudzoną bieliznę, aby pokazać położnej (zwłaszcza jeżeli nie jesteś pewna czy wydzielina jest prawidłowa, a wody płodowe czyste).

Wizyta położnej w domu

Położna odwiedzi Ciebie w Twoim domu. Zbierze wywiad, a następnie po zbadaniu położniczym zewnętrznym i wewnętrznym oceni, czy poród się rozpoczął i w zależności od miejsca porodu podejmie decyzję, czy już czas udać się do szpitala (>3 cm rozwarcia). 

Przekaże Tobie również wskazówki i udzieli Ci wsparcia. Jeżeli poród się dopiero rozpoczął następne wizyty domowe będą się odbywać co 3 godziny lub częściej, w zależności od potrzeb. Od 7 cm rozwarcia położna zostanie z Tobą.

Położna także zadecyduje, kiedy zadzwonić po kraamverzorgende, która będzie asystowała przy porodzie w domu, a także przy porodzie ambulatoryjnym (poliklinicznym) w szpitalu (w zależności od zwyczajów szpitala).

Poród z położną

Położna, która jedzie do porodu jest z rodzącą od samego początku do samego końca.

Czy jak dziecko się już narodziło to znaczy, że poród dobiegł końca? Już prawie. Jeszcze tylko łożysko. 😉

Położna zawsze jest obok i cały czas obserwuje czy wszystko przebiega prawidłowo. Przy fizjologicznym porodzie obecna jest tylko położna i kraamverzorgende/pielęgniarka szpitalna. Oczywiście przy narodzinach dziecka może być również obecny partner, przyjaciółka, mama. Możesz także wybrać wsparcie douli.

Uczestniczyłam zarówno przy porodach domowych jak i ambulatoryjnych (poród ze swoją położną w szpitalu) i poród z położną tutaj to dla mnie coś magicznego. Pozwala się, aby poród przebiegał we własnym rytmie. Nie ingeruje się bez potrzeby.

Czasami, aby przyśpieszyć poród położna sama przebija pęcherz płodowy. Pęcherz płodowy to taki worek, w którym znajduje się dziecko.

Podczas porodu możesz wybrać dowolną przez siebie pozycję, nie zakłada się wenflonu, nie wykonuje się także zapisu KTG.

KTG to badanie w ciąży, które umożliwia obserwowanie pracy serca dziecka oraz częstotliwość skurczów macicy.

Krocze naprawdę bardzo rzadko się nacina, pęknięcia są zazwyczaj niewielkie 1 stopnia i goją się bardzo dobrze. Jeżeli pęknięcie jest niewielkie, szwy zakłada położna.

Po narodzinach następuje długi nieprzerwany kontakt skóra do skóry. Pierwsze badanie noworodka wykonuje położna. Dla mnie jest to niesamowite, że położna może zrobić tak wiele.

Komplikacje w czasie porodu

Czasem może się tak zdarzyć, że podczas porodu z położną pojawią się komplikacje porodowe. Przy pierwszym porodzie zdarza się to niemal w 50%. W takiej sytuacji musisz rodzić w szpitalu. Położna konsultuje się z drugą linią (położna kliniczna i lekarz ginekolog) w szpitalu. Taką decyzję położna podejmuje w oparciu o pewne kryteria, ustalone w protokole opieki położniczej.

W większości przypadków nie jest wymagany szybki przewóz do szpitala. Stany nagłe przy porodzie zdarzają się w mniej niż 5% porodów (statystyki KNOV – Królewskiej Organizacji Holenderskich Położnych).

Transport do szpitala odbywa się w zależności od sytuacji własnym samochodem, taksówką (taksówki przewożą rodzące kobiety) lub ambulansem. Transport ambulansem reguluje położna. Kiedy komplikacje pojawią się przy porodzie ambulatoryjnym (poliklinicznym) w szpitalu, położna wzywa zespół szpitalny za pomocą specjalnego przycisku na sali porodowej.

I etap porodu – rozwieranie:

 • rozwieranie się szyjki macicy długo trwa
 • słabe skurcze
 • życzenie znieczulenia
 • matka lub dziecko w stanie zagrożenia
 • czyste wody płodowe, które odpływają >24 godz.
 • zielone wody płodowe

II etap porodu – rodzi się dziecko:

 • okres parcia przy 1 dziecku trwa >2 godz., a przy kolejnym >1 godz.
 • matka lub dziecko w stanie zagrożenia
 • słabe skurcze parte

III etap porodu – rodzi się łożysko:

 • utrata krwi >500 ml
 • zatrzymanie łożyska lub resztki łożyska
 • skomplikowane pęknięcie krocza
 • zły stan ogólny matki lub dziecka

Dla niektórych kobiet pewne kryteria mogą być niezrozumiałe, jak np. słabe skurcze lub zbyt długie rozwieranie się szyjki macicy. Jednak najbezpieczniejszy poród to taki, w którym jest jak najmniej interwencji, ponieważ one zwiększają ryzyko powikłań. Aby uniknąć interwencji potrzebne są silne skurcze.

To tyle jeżeli chodzi o poród z położną w Holandii. Na koniec chciałabym zacytować piękne słowa położnej Stanisławy Leszczyńskiej.

Położna to najpiękniejszy zawód świata, to kobieta w bieli otwierająca oczy na świat i usta do krzyku.

Stanisława Leszczyńska

Z pewnością spodoba Ci się także...

Napisz komentarz

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności.

Zaparz sobie dobrą kawę, ciasteczka zapewnia położna. 🍪 Mniam! Przeczytaj skład ciasteczek.

🍪