Planowanie ciąży. Z cyklu Czym zajmuje się Twoja położna?

by Położna Agata
1 864 wyświetleń

Jednym z najważniejszych elementów holenderskiego systemu położniczego jest położna – właściwie od położnej wszystko powinno się zacząć. I właśnie temu ma służyć cykl tematyczny Czym zajmuje się Twoja położna?, który rozpoczynam dzisiejszym wpisem o planowaniu ciąży. Cykl ten będzie pojawiał się na blogu przez najbliższe tygodnie w każdy wtorek.

Zdjęcie, które wstawiłam jako wyróżniające wpis nie jest przypadkowe. Pierwsza odpowiedź na powyższe pytanie jaka się nasuwa wielu osobom to:

„Jak to czym zajmuje się położna!? No przecież piciem kawy”.

Kiedy pracowałam w Polsce jako położna również często słyszałam, że położne to tylko siedzą i piją kawę, nie ważne o jakiej porze do nich podejść, stąd wskazówki na kawowym zegarze :).

Oglądaliście film Botoks? Jest tam taki fragment, w którym mąż Magdy (Magda jest ginekologiem-położnikiem) wchodząc do domu zastaje ją po ciężkim dyżurze:

– Co masz taką minę – pyta.
– Zmęczona jestem.
– Czym Ty jesteś zmęczona, jak Ty w tej pracy tylko kawę parzysz.

Mój Mąż też mnie czasem po dyżurze zagadywał z uśmiechem:
– To ile kaw dzisiaj wypiłaś?

Oczywiście traktowałam tego typu jego pytania z przymrużeniem oka, bo wiedziałam, że nie pyta mnie o to na poważnie. Dobrze wiedział, że czasem nie miałam nawet czasu, aby coś zjeść.

To są realia polskie. Blog jest o macierzyństwie w Holandii, więc skupmy się na roli położnej w Holandii.

Holenderski system położniczy jest niezwykły pod każdym względem i często podkreślany jako niepowtarzalny w skali światowej. Dzięki temu jak jest skonstruowany, kobiety mogą otrzymać jak najlepszą opiekę m. in. od położnej.

Pierwszy kontakt z położną ma zazwyczaj miejsce, kiedy kobieta zachodzi w ciążę. Ale czy wiesz, że jeszcze przed zajściem w ciążę możesz skontaktować się z położną? Jeżeli zaczynasz myśleć o dziecku, jest to ważne, abyś dobrze przygotowała się do ciąży.

W Holandii większość położnych prowadzi konsultacje dla przyszłych rodziców. Taka konsultacja po holendersku nazywa się kinderwensspreekuur.

Kinderwensspreekuur to konsultacja u położnej dla par planujących zajście w ciążę.

Aby z niej skorzystać nie potrzebujesz skierowania, wystarczy, że zgłosisz się do Verloskundigen Praktijk, czyli Praktyki Położniczej w swojej okolicy i zapytasz czy oferują konsultację u siebie.

Podczas konsultacji położna odpowie na wszystkie Twoje pytania dotyczące planowania ciąży a także udzieli informacji, które zostaną dopasowane indywidualnie do Twojej sytuacji. Do takiej konsultacji powinnaś się wcześniej przygotować. Dowiedz się zawczasu czy w Waszych rodzinach występują choroby takie jak: cukrzyca, nadciśnienie, gruźlica, choroby tarczycy, a także ewentualne choroby genetyczne i wady wrodzone.

Aby jak najlepiej przygotować się do takiej wizyty możesz także wypełnić specjalną ankietę (po polsku). Ankietę możesz wydrukować i przekazać swojej położnej podczas konsultacji (lub przed zaplanowaną wizytą wysłać do niej mailem).

Tematy, które położna omówi z Tobą podczas konsultacji to:

  • przyjmowanie kwasu foliowego
  • zróżnicowane i zdrowe odżywianie się
  • przyjmowanie leków
  • zaburzenia, choroby albo inne czynniki ryzyka w rodzinie
  • szkodliwy wpływ spożywania alkoholu i palenia papierosów
  • Twój styl życia
  • uprawianie sportu
  • praca
  • płodność
  • ciąża i rodzicielstwo

Położne dokonują również swego rodzaju selekcji. Polega to na tym, że jeżeli położna rozpozna jakiś czynnik ryzyka u Ciebie, to jeżeli będzie taka konieczność zostaniesz zawczasu skierowana do swojego lekarza rodzinnego, ginekologa lub innego specjalisty.

Niektóre ubezpieczalnie pokrywają konsultacji. Najlepiej dowiedz się tego wcześniej u swojego ubezpieczyciela zdrowotnego.

W ten oto sposób dobrnęliśmy do końca wpisu o tym co może zrobić dla Ciebie położna zanim jeszcze zajdziesz w ciążę. Już za tydzień kolejny wpis z cyklu Czym zajmuje się Twoja położna?, tym razem w czasie, kiedy na teście zobaczysz dwie kreski 🙂

Z pewnością spodoba Ci się także...

Napisz komentarz

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności.

Zaparz sobie dobrą kawę, ciasteczka zapewnia położna. 🍪 Mniam! Przeczytaj skład ciasteczek.

🍪