Jednym z najważniejszych elementów holenderskiego systemu położniczego jest położna – właściwie od położnej wszystko powinno się zacząć. I właśnie temu ma służyć cykl tematyczny Czym zajmuje się Twoja położna?, który rozpoczynam dzisiejszym wpisem o planowaniu ciąży. Cykl ten będzie pojawiał się na blogu przez najbliższe tygodnie w każdy wtorek.
Zdjęcie, które wstawiłam jako wyróżniające wpis nie jest przypadkowe. Pierwsza odpowiedź na powyższe pytanie jaka się nasuwa wielu osobom to:
„Jak to czym zajmuje się położna!? No przecież piciem kawy”.
Kiedy pracowałam w Polsce jako położna również często słyszałam, że położne to tylko siedzą i piją kawę, nie ważne o jakiej porze do nich podejść, stąd wskazówki na kawowym zegarze :).
Oglądaliście film Botoks? Jest tam taki fragment, w którym mąż Magdy (Magda jest ginekologiem-położnikiem) wchodząc do domu zastaje ją po ciężkim dyżurze:
– Co masz taką minę – pyta.
– Zmęczona jestem.
– Czym Ty jesteś zmęczona, jak Ty w tej pracy tylko kawę parzysz.
Mój Mąż też mnie czasem po dyżurze zagadywał z uśmiechem:
– To ile kaw dzisiaj wypiłaś?
Oczywiście traktowałam tego typu jego pytania z przymrużeniem oka, bo wiedziałam, że nie pyta mnie o to na poważnie. Dobrze wiedział, że czasem nie miałam nawet czasu, aby coś zjeść.
To są realia polskie. Blog jest o macierzyństwie w Holandii, więc skupmy się na roli położnej w Holandii.
Holenderski system położniczy jest niezwykły pod każdym względem i często podkreślany jako niepowtarzalny w skali światowej. Dzięki temu jak jest skonstruowany, kobiety mogą otrzymać jak najlepszą opiekę m. in. od położnej.
Pierwszy kontakt z położną ma zazwyczaj miejsce, kiedy kobieta zachodzi w ciążę. Ale czy wiesz, że jeszcze przed zajściem w ciążę możesz skontaktować się z położną? Jeżeli zaczynasz myśleć o dziecku, jest to ważne, abyś dobrze przygotowała się do ciąży.
W Holandii większość położnych prowadzi konsultacje dla przyszłych rodziców. Taka konsultacja po holendersku nazywa się kinderwensspreekuur.
Kinderwensspreekuur to konsultacja u położnej dla par planujących zajście w ciążę.
Aby z niej skorzystać nie potrzebujesz skierowania, wystarczy, że zgłosisz się do Verloskundigen Praktijk, czyli Praktyki Położniczej w swojej okolicy i zapytasz czy oferują konsultację u siebie.
Podczas konsultacji położna odpowie na wszystkie Twoje pytania dotyczące planowania ciąży a także udzieli informacji, które zostaną dopasowane indywidualnie do Twojej sytuacji. Do takiej konsultacji powinnaś się wcześniej przygotować. Dowiedz się zawczasu czy w Waszych rodzinach występują choroby takie jak: cukrzyca, nadciśnienie, gruźlica, choroby tarczycy, a także ewentualne choroby genetyczne i wady wrodzone.
Aby jak najlepiej przygotować się do takiej wizyty możesz także wypełnić specjalną ankietę (po polsku). Ankietę możesz wydrukować i przekazać swojej położnej podczas konsultacji (lub przed zaplanowaną wizytą wysłać do niej mailem).
Tematy, które położna omówi z Tobą podczas konsultacji to:
- przyjmowanie kwasu foliowego
- zróżnicowane i zdrowe odżywianie się
- przyjmowanie leków
- zaburzenia, choroby albo inne czynniki ryzyka w rodzinie
- szkodliwy wpływ spożywania alkoholu i palenia papierosów
- Twój styl życia
- uprawianie sportu
- praca
- płodność
- ciąża i rodzicielstwo
Położne dokonują również swego rodzaju selekcji. Polega to na tym, że jeżeli położna rozpozna jakiś czynnik ryzyka u Ciebie, to jeżeli będzie taka konieczność zostaniesz zawczasu skierowana do swojego lekarza rodzinnego, ginekologa lub innego specjalisty.
Niektóre ubezpieczalnie pokrywają konsultacji. Najlepiej dowiedz się tego wcześniej u swojego ubezpieczyciela zdrowotnego.
W ten oto sposób dobrnęliśmy do końca wpisu o tym co może zrobić dla Ciebie położna zanim jeszcze zajdziesz w ciążę. Już za tydzień kolejny wpis z cyklu Czym zajmuje się Twoja położna?, tym razem w czasie, kiedy na teście zobaczysz dwie kreski 🙂