Plan porodu

by Położna Agata

Nie bardzo możesz zaplanować swój poród, ale możesz na niego w jakiś sposób wpłynąć, aby był dla Ciebie pozytywnym doświadczeniem.

Co to jest Plan Porodu?

Plan Porodu to rodzaj dokumentu, który możesz przygotować jeszcze przed narodzinami dziecka. Możesz go wypełnić na komputerze lub napisać na papierze. Długość może wynosić od kilku linijek do maksymalnie dwóch stron A4.

Dlaczego tylko dwóch stron? Osoba czytająca Twój Plan Porodu musi mieć możliwość szybkiego zapoznania się z nim.

Plan Porodu to taka lista życzeń – w nim opisujesz swoje oczekiwania wobec porodu. Poprzez Plan Porodu przekazujesz także to, co jest dla Ciebie ważne. Wszystko po to, aby narodziny Twojego dziecka były dla Ciebie wspaniałym wydarzeniem i doświadczeniem, do którego będziesz chętnie powracać.

Czy warto napisać Plan Porodu?

Podczas porodu jesteś głównie skupiona na skurczach, które nadchodzą i odchodzą jak fale morskie. Z biegiem czasu fale skurczy są coraz silniejsze, nadchodzą one coraz częściej i zdają się w ogóle nie odpływać. To właśnie Plan Porodu przekazuje położnej a także innych osobom, które uczestniczą w narodzinach Twojego dziecka jakie są Twoje oczekiwania w danym momencie.

Poprzez Plan Porodu masz wpływ na przebieg porodu i decyzje, które zostaną podczas niego podjęte mimo, że trudno jest Tobie je dobrze wyrazić. Czy warto więc napisać Plan Porodu? Jak najbardziej!

Tworzenie Planu Porodu nie musi być tylko na Twojej głowie. Możesz o tym porozmawiać ze swoim partnerem i razem wspólnie się nad tym zastanowić.

Kiedy już wszystko przemyślisz, omów swój Plan Porodu ze swoją położną podczas kontrolnej wizyty w ciąży. Położna podpowie Ci kilka wskazówek dotyczących napisania, a także przekaże Ci czy Twoje życzenia są możliwe do zrealizowania.

Mogą istnieć medyczne lub praktyczne przeciwwskazania dotyczące realizacji niektórych Twoich życzeń. Często są również różne alternatywy. Położna omówi je z Tobą.

Co napisać w Planie Porodu?

  • gdzie chciałabyś urodzić? (dom, poród z Twoją położną w szpitalu, dom narodzin, szpital)
  • kto ma być obecny przy porodzie? (partner, mama, przyjaciółka, doula)
  • w jakiej pozycji chciałabyś urodzić swoje dziecko? (na leżąco, a może w pozycji wertykalnej np. w kuckach)
  • czy chcesz otrzymać znieczulenie, jeżeli tak to jakie? (np. znieczulenie zewnątrzoponowe, zastrzyk z petydyną, gaz rozweselający)
  • przez kogo zostanie przecięta pępowina?
  • czy chcesz karmić piersią?

Położna przyjmująca poród weźmie Twoje życzenia pod uwagę tak bardzo, jak to tylko jest możliwe. Nie jest to jednak dokument wiążący jej ręce. Dlaczego?

Ponieważ poród może przebiegać inaczej niż oczekiwałaś, np. marzyłaś, aby urodzić w wannie porodowej, która czekała już wypełniona wodą na Ciebie w sypialni, a Twoja położna w trakcie porodu skierowała Ciebie do ginekologa w szpitalu.

Może się też zdarzyć, że Twoje dziecko po narodzinach zostanie przyjęte na OION (oddział, do którego zostają przyjęte bobasy, które wymagają specjalistycznej opieki po narodzinach). Ważne jest, abyś o tym wiedziała, ponieważ konieczność pewnych interwencji medycznych może wpłynąć na realizację niektórych Twoich życzeń.

Plan Porodu nie jest wiążący również dla Ciebie. W każdej chwili możesz zmienić zdanie, np. jeżeli w Planie Porodu zawarłaś informację, że chcesz urodzić bez znieczulenia, w trakcie porodu zawsze możesz o nie poprosić.

Przykładowy Plan Porodu do wypełnienia znajdziesz na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku (jest to kreator pliku pdf, który możesz wypełnić i wydrukować).

Zaparz sobie dobrą kawę, ciasteczka zapewnia położna. 🍪 Mniam! Przeczytaj skład ciasteczek.

🍪