Pierwsze dni po porodzie. Z cyklu Czym zajmuje się Twoja położna?

by Położna Agata
1590 wyświetleń

Właśnie narodziło się Twoje maleństwo. Położna je dogląda, obserwuje, kraamverzorgende/pielęgniarka ustawia wagę, aby przed położeniem na niej dziecka wskazywała „0”, tata dumnie robi zdjęcia.
„Po wszystkim” myślisz sobie, a po chwili zastanawiasz się jak będą wyglądały Wasze pierwsze dni po porodzie. Pierwsze dni, tygodnie…

„Przez następne dwie godziny cieszyliśmy się dzieckiem, zadzwoniliśmy do angielskich przyjaciół parlamentarzystów, że mamy córkę, a potem pojechaliśmy do szpitala. To wtedy, po podaniu mi znieczulenia ogólnego, położnik ośmielił się zapytać mojego męża (jak to mężczyzna mężczyznę): „Jak ciasna ma być żona?”. Uwe nie wiedział, co powiedzieć. Założono mi szwy, a potem oddano mnie pod jego opiekę ze słowami „Zszyłem ją porządnie i ciasno”. Byłam wściekła. Założył mi francuski odpowiednik amerykańskiego „zszycia mężowskiego” (husband’s stitch).”

Husband’s stitch to szew mężowski; potoczne określenie dodatkowego, jednego szwu więcej, zakładanego dla męża kobietom po porodzie siłami natury.

„Kilka dni później postanowiłam pójść na długi spacer do lasu, aby te szwy rozluźnić. Okazało się, że czeka mnie wielka przygoda. Wybraliśmy się samochodem do Black Forest, a ja wyszłam z pojazdu i poszłam na spacer. Padał śnieg, a mnie czekało coś więcej niż tylko spacer, bo samochód utknął w zaspie, a ja musiałam go z niej wypychać. Wyjęłam nosidełko z dzieckiem z samochodu, na wypadek, gdyby zaczął się zsuwać w przepaść, złapałam za auto i zaczęłam się z nim mocować. Przez sześć miesięcy mnie bolało, a stosunek nie sprawiał mi przyjemności, ale kiedy zbadała mnie potem moja angielska lekarka, powiedziała „Wcale nie widać, że miałaś pęknięcie”. Tak w ogóle to nie polecam wypychania samochodów z zaspy na zboczu góry, choć w moim przypadku na pewno to zadziałało”. (Fragment książki autorki Sheili Kitzinger Pasja Narodzin).

Jejku, czy to będzie tak właśnie wyglądać? Kto nad tym wszystkim będzie czuwał? Położna.

Wizyty położnej w domu

W pierwszym tygodniu po porodzie Twoja położna odwiedzi Ciebie kilka razy w domu. Nawet jeśli Ty i Twój bobas czujecie się dobrze. Wizyty położnej odbywają się przeważnie co drugi dzień, w zależności od potrzeb jest to 5-6 wizyt.

Położne współpracują również z profesjonalnymi kraamverzorgenden, które pomagają położnym podczas porodu, a potem zostają z rodziną i jej pomagają przez pierwsze dni po porodzie. Kraamverzorgenden prowadzą codzienne obserwacje matki i dziecka, pomagają w karmieniu piersią i w pracach domowych.

Położna wraz z kraamverzorgende rozwieje wątpliwości na temat Waszego zdrowia, pielęgnacji dziecka. Pomoże także upewnić się, czy wszystko jest w porządku. Tak więc to doskonałe uzupełnianie się położnej i kraamverzorgende stanowi integralną część niezwykłego holenderskiego systemu położniczego.

Oprócz wizyt domowych, z położną można się również skontaktować telefonicznie. Kiedy jest z Wami kraamverzorgende to ona w razie pytań lub wątpliwości dzwoni do położnej. Kraamverzorgende to oczy i uszy położnej – takie określenie słyszałam od położnych, kiedy pracowałam w środowisku.

Właśnie mi się skojarzyło, że jest takie przysłowie „mieć oczy i uszy otwarte”, co oznacza „być bardzo czujnym, doskonale orientować się w danej sytuacji”. To przysłowie świetnie obrazuje powyższe określenie i pracę profesjonalnej kraamverzorgende.

Kiedy kraamverzorgende nie ma przy Was, a Ciebie coś niepokoi, z położną możesz w każdej chwili skontaktować się sama. W poprzednim wpisie: Poród z położną zamieściłam informację o tym, że każda Praktyka Położnicza ma swój własny alarmowy numer telefonu, pod którym zawsze 24/7 dyżuruje położna. Właśnie na ten numer zadzwoń, jeżeli będziesz chciała skontaktować się ze swoją położną.

Badania przesiewowe noworodka

W niektórych regionach Holandii badania przesiewowe noworodków (test suchej kropli krwi) pobiera położna. A w poniektórych pracownik Służby Opieki Zdrowotnej nad Dziećmi – JGZ. Najczęściej odbywa się to 5 dnia po narodzinach dziecka (dzień porodu liczony jest jako pierwszy dzień). Jeżeli dziecko będzie przebywało w szpitalu, badanie zostanie pobrane właśnie tam.

Kiedy położnej już nie ma przy Tobie

Ostatni dzień wizyty położnej w Waszym domu to najczęściej ostatni dzień opieki kraamverzorgende. Opiekę nad Twoim dzieckiem przejmuje wijkverpleegkundige/jeugdverpleegkundige (pielęgniarka środowiskowa) z Consultatiebureau (biuro konsultacyjne; sprawuje opiekę i kontrolę stanu zdrowia i rozwoju nad dziećmi do 4 r. ż.). To dotyczy maleństwa.

Świeżo upieczona mama jest pod opieką położnej do 6 tygodnia po porodzie. Oznacza to, że nawet jeżeli odbyła się już ostatnia wizyta położnej w Twoim domu i położna nie ma w planach już Ciebie odwiedzić, możesz się z nią nadal skontaktować.

A co po 6 tygodniach? Po 6 tygodniach nadchodzi czas na ostatnią wizytę u położnej w Praktyce Położniczej. O tym przeczytasz w następnym wpisie: wizyta 6 tygodni po porodzie.

Na koniec chciałabym napisać kilka słów o niesamowitym obrazie Amandy Greavette. Obraz z projektu The Birth Project to fascynujący wyraz artystycznego podejścia do uwiecznienia aktu narodzin oraz macierzyństwa. Obrazy z projektu Amandy Greavette mają za zadanie przedstawić rzeczywistą i symboliczną naturę narodzin jako całościowe doświadczenie. Narodziny to potężne i głębokie wydarzenie, które zmienia i kształtuje tożsamość.

Z kolei według Adrian Baker malarstwo jest idealnym sposobem, aby uchwycić ten szczególny czas w życiu kobiet.

Pomyślałam, że będzie to idealne uwieńczenie wpisu o pierwszych dniach po porodzie.

Z pewnością spodoba Ci się także...

Napisz komentarz

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności.

Zaparz sobie dobrą kawę, ciasteczka zapewnia położna. 🍪 Mniam! Przeczytaj skład ciasteczek.

🍪