Pierwsza wizyta u położnej

by Położna Agata
1441 wyświetleń

Właśnie na teście ciążowym zobaczyłaś 2 kreski, plusik lub zwanger (w zależności od wykonanego testu ciążowego). Tak, jesteś w ciąży! „Jestem w ciąży!” bądź „Jest w ciąży!” – słyszałam wielokrotnie przez telefon od samych kobiet bądź ich partnerów. Zanim zdążyłam złożyć gratulacje, słyszałam następne pytania m.in. kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u położnej.

W Holandii ciąża to proces naturalny i należy w nią jak najmniej ingerować. To oznacza, że jeśli Twoja ciąża jest fizjologiczna, czyli taka, która przebiega bez komplikacji, to od początku ciąży i przez cały okres jej trwania będziesz pod opieką położnej. Położna zapewni Ci jak najwłaściwszą opiekę podczas ciąży.

Jeżeli będziesz wymagać specjalistycznej opieki ze wskazań medycznych, zwiększonego ryzyka lub w wyniku przebiegu poprzednich ciąż, położna skieruje Ciebie do ginekologa w szpitalu, będziesz musiała także urodzić w szpitalu.

Kiedy odbywa się pierwsza wizyta u położnej?

Pierwsza wizyta u położnej odbywa się pomiędzy 8 a 10 tygodniem ciąży, jednak warto wcześniej zadzwonić, aby umówić się z położną na pierwszą wizytę. Możesz to zrobić już po wykonaniu pozytywnego testu ciążowego.

Jak znaleźć położną?

W zależności od miejsca zamieszkania masz do wyboru jedną albo więcej Praktyk Położniczych w okolicy, w których pracują położne. Czasami położne pracują samodzielnie, ale zwykle w Praktyce Położniczej możesz spotkać kilka położnych.

Sprawdź w Internecie lub na stronie deverloskundige.nl (wpisując swój kod pocztowy), gdzie znajduje się najbliższa Praktyka Położnicza.

Na początku trudno zdecydować się, którą Praktykę Położniczą wybrać. Czy pracuje w niej polska położna? Dobrym pomysłem jest zapytanie polskich mam albo innych matek z sąsiedztwa, jakie są ich doświadczenia w tej sprawie.

Jak umówić się na pierwszą wizytę u położnej?

Kiedy upatrzysz sobie Praktykę Położniczą, zadzwoń pod podany na stronie internetowej numer. Często podane są dwa numery telefonów. Aby umówić się na pierwszą wizytę u położnej wybierz ten numer, który nie jest oznaczony jako spoed. Spoed nummer to alarmowy numer telefonu, pod którym zawsze 24/7 dyżuruje położna.

Niektóre Praktyki Położnicze oferują też możliwość umówienia się na wizytę poprzez wypełnienie formularza na ich stronie internetowej.

Na pierwszą wizytę u położnej wybierz dzień, w którym możesz przyjść razem ze swoim partnerem. Położna chce go również poznać! 🙂

Położna ma także możliwość otrzymania dokładnych odpowiedzi dotyczących stanu zdrowia Twojego partnera oraz o chorobach występujących w jego rodzinie. Poza tym może się zdarzyć, że to właśnie Twój partner zamiast Ciebie zadzwoni do położnej, np. mój M. zamiast mnie powiadomił telefonicznie położną, że już rodzę.

Jak przygotować się w domu do pierwszej wizyty u położnej?

Koszty opieki położnej pokrywa ubezpieczenie podstawowe, zatem zabierz ze sobą na wizytę kartę ubezpieczenia zdrowotnego (zorgpas).

Nie potrzebujesz skierowania od lekarza rodzinnego.

Nie zapomnij zabrać ze sobą listy pytań i spraw, które chciałabyś poruszyć w rozmowie z położną. Przygotuj je zawczasu w domu. 😉 Położna poświęci więcej czasu, aby odpowiedzieć na Twoje pytania.

Zapisz również dokładną datę ostatniej miesiączki. Najważniejszy jest pierwszy dzień, w którym się rozpoczęła np. 16.04 bądź 09.11, długość jej trwania jest mniej istotna.

Pierwsza wizyta u położnej: czego możesz oczekiwać?

Pierwsza wizyta u położnej będzie najdłuższa spośród wizyt, jakie odbędziesz u położnej w trakcie całej ciąży. Potrwa około 45 minut do godziny (kolejne wizyty będą krótsze i będą trwały około 15 minut).

Oprócz odpowiedzi na Twoje pytania, otrzymasz od położnej także wiele rad, o tym jak powinnaś się odżywiać, czego nie powinnaś jeść, czy powinnaś przyjmować witaminy i jakie, czy i jak powinnaś ćwiczyć, a także wiele niezbędnych informacji, np. o możliwości wykonania badań prenatalnych.

1. Intakegesprek (anamnese) – rozmowa wstępna (wywiad)

O co zapyta Ciebie położna? Lista pytań zadanych przez położną na pierwszej wizycie jest dość długa. Jest dostępna specjalna ankieta w języku polskim, którą możesz sobie wydrukować, wypełnić i zabrać ze sobą do położnej bądź wysłać do niej przed wizytą mailem. Możesz również podpatrzeć na listę pytań w tym wpisie: Czego dowiesz się z karty ciąży? Zwangerschapskaart bez tajemnic.

2. Obliczenie terminu porodu

Aby obliczyć termin porodu, położna będzie potrzebowała datę Twojej ostatniej miesiączki. Dlatego to takie ważne, abyś przed wizytą miała ją zanotowaną (np. na karteczce, w telefonie w specjalnej aplikacji).

Czasami zdarza się, że kobieta spodziewająca się dziecka nie pamięta dokładnej daty ostatniej miesiączki (ach te hormony ciążowe) 😉 lub miesiączki były nieregularne. W takim przypadku trudno jest obliczyć dokładny termin porodu. Aby dokładnie określić, jak długo jesteś w ciąży, zostanie wykonane pomiędzy 10-12  tygodniem ciąży termijnecho, czyli USG ciąży wczesnej. Termijnecho wykonuje się także u kobiet w celu upewnienia się, że wyliczony termin porodu przez położną jest prawidłowy.

3. Zmierzenie ciśnienia krwi

Po rozmowie wstępnej położna zmierzy Ci ciśnienie krwi. W ciąży ciśnienie krwi mierzy się podczas każdej wizyty u położnej, by wykryć ewentualne nadciśnienie lub niedociśnienie.

4. Badanie zewnętrzne brzucha

Następnie położna poprosi Ciebie, abyś położyła się na kozetce, aby zbadać rękami Twój brzuch i ocenić wielkość Twojej macicy. Badanie to jest bezbolesne.

Badania położniczego wewnętrznego nie wykonuje się.

5. Serduszko Twojego dziecka

Serduszko Twojego dziecka może być wysłuchane za pomocą detektora tętna płodu (doptone) dopiero około 12 tygodnia ciąży, także możesz go jeszcze nie usłyszeć podczas pierwszej wizyty. Oczywiście na USG bijące serduszko dziecka można usłyszeć wcześniej.

Kiedy byłam w ciąży na pierwszej wizycie, położna nie wysłuchała serduszka Lilii za pomocą doptone. Zaprosiła mnie i mojego M. do gabinetu obok i wykonała krótkie USG, tylko po to, aby zobaczyć i pokazać nam bijące serduszko Lilii. Mogliśmy je także usłyszeć. Na ekranie monitora ujrzeliśmy także fikołki Lilii. To było niezwykłe! Trudno mi jest napisać, czy położne robią tak zawsze, ale warto o to zapytać. 😉

6. Twoje pierwsze USG – czy już widać bobasa?

Często podczas pierwszej lub drugiej wizyty wykonuje się USG. Jest to tak zwane termijnecho, czyli USG ciąży wczesnej. Dzięki temu USG można określić, jak długo jesteś w ciąży, czy bije serduszko Twojego dziecka i czy spodziewasz się bliźniaków, trojaczków itd.

Niektóre Praktyki Położnicze mają własny aparat USG, ale nie wszystkie. W tym drugim przypadku zostaniesz skierowana przez położną do Echopraktijk (centrum diagnostyki obrazowej), aby zrobić USG.

7. Badania laboratoryjne krwi

Przed 13 tygodniem ciąży, najczęściej podczas pierwszej wizyty u położnej zostanie również od Ciebie pobrana krew na badania laboratoryjne. Najczęściej odbywa się to w Praktyce Położniczej. Czasem krew zostaje pobrana w laboratorium, ale o tym zostaniesz poinformowana. Czy to u położnej czy w laboratorium, wyniki badań krwi zawsze zostaną wysłane do Twojej położnej. Także nie musisz się martwić, gdzie, kiedy i jak odebrać wyniki badań laboratoryjnych.

Badania krwi są niezbędne, aby określić Twoją grupę krwi i czynnik Rh. Sprawdza się również, czy występują takie choroby jak Hepatitis B (wirus zapalenia wątroby typu B) lub HIV. Sprawdzany jest także poziom Hb (hemoglobiny) i glukozy we krwi.

8. Karta ciąży

Podczas pierwszej wizyty położna założy Ci kartę ciąży, czyli najważniejszy ciążowy dokument, z którym nie powinnaś się rozstawać. O karcie ciąży możesz przeczytać więcej w tym wpisie: Czego dowiesz się z karty ciaży? Zwangerschapskaart bez tajemnic.

Co zrobić, gdy nie polubiłaś swojej położnej?

Jakie są Twoje wrażenia po pierwszej wizycie? Z pewnością w trakcie pierwszej ciąży pojawi się wiele nowych informacji, zmian w Twoim ciele, a także świadomość, że narodziny Twojego dziecka zbliżają się z każdym tygodniem. Ważne jest zatem, abyś dobrze czuła się ze swoją położną.

Jeśli masz wątpliwości co do tego po pierwszej wizycie, porozmawiaj o tym z położną. Czasami zdarza się, że kobieta spodziewająca się dziecka i położna po prostu do siebie nie pasują i lepiej jest zmienić położną lub Praktykę Położniczą. Nie ma w tym nic złego.

„Każda kobieta, która znajdowała się pod opieką położnej, powie Wam, że istotne są nie tylko jej wiedza i inteligencja, ale przede wszystkim osobowość. Prowadzone wśród kobiet badania nad doświadczeniem porodu wykazały, że jakość relacji między kobietą a położną jest najważniejszym czynnikiem, który sprawia, że kobiety wspominają poród jako pozytywne doświadczenie”. (Sheila Kitzinger Pasja Narodzin)

Pamiętaj, że od teraz to Ty jesteś najważniejsza. Jak mi kiedyś holenderska położna powiedziała „Kobieta w ciąży ma się poczuć jak królowa”. A tutaj położne naprawdę o to dbają, ja sama się o tym przekonałam. 🙂

Z pewnością spodoba Ci się także...

Napisz komentarz

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności.

Zaparz sobie dobrą kawę, ciasteczka zapewnia położna. 🍪 Mniam! Przeczytaj skład ciasteczek.

🍪