Najczęstsze znamiona u noworodka

by Położna Agata
1 544 wyświetleń

Wiele noworodków rodzi się ze znamieniem np. na twarzy. Znamię może pojawić się także w ciągu kilku pierwszych dni/tygodni po porodzie. Powoduje to zwykle u rodziców obawy o zdrowie ich dziecka. Najczęściej znamiona te okazują się niegroźnymi znamionami naczyniowymi lub barwnikowymi, które (poza pewnymi wyjątkami) nie przeszkadzają Twojemu bobasowi. Poznaj najczęstsze z nich.

Uszczypnięcie bociana

Uszczypnięcie bociana to jasnoróżowa plamka, o trochę nieregularnym kształcie, na nasadzie nosa, czole, czasem także na szyi przy linii włosów. Znamię wyglądem przypomina trójkątne odciśnięcie dziobu bociana. Stąd nazwa. Gdy dziecko płacze, plamka staje się bardziej czerwona i widoczna. Znika przeważnie w ciągu roku.

Ponieważ bociany przynoszące bobasy są mało uważne, jest to najczęstsze znamię, jakie pojawia się u noworodków (30-40%). Plamka jest widoczna po porodzie bądź pojawia się w ciągu pierwszego tygodnia.

Uszczypnięcie bociana
Uszczypnięcie bociana
Źródło: Huidziekten

Plama typu czerwonego wina

Plama typu czerwonego wina to jasnoróżowa plama, o nieregularnym kształcie, na różnych częściach ciała. Na twarzy najczęściej znajduje się w innym miejscu niż uszczypnięcie bociana. Plama powstaje, gdy małe naczynka krwionośne znajdujące się w miejscu znamienia są nadmiernie rozszerzone. Z czasem może nabrać typowego, ciemnoczerwonego bądź purpurowego koloru i rośnie razem z dzieckiem. Nie znika.

Znamię pojawia się bardzo rzadko u noworodków (0,5%) i jest widoczne po porodzie.

Zazwyczaj jest to niegroźne znamię, jednak w bardzo rzadkich przypadkach plama typu czerwonego wina (zwłaszcza w okolicy oczka bądź na nóżce) może być częścią Zespołu Sturge’a-Webera lub Klippla-Trénaunaya. Skonsultuj to z lekarzem.

Plama typu czerwonego wina
Źródło: Huidziekten

Znamię truskawkowe

Znamię truskawkowe to czerwona plamka/miękka grudka, o nieregularnym kształcie, na różnych częściach ciała. Przypomina truskawkę. Stąd nazwa. Znamię spowodowane jest plątaniną naczyń krwionośnych, gromadzących się najczęściej w górnej warstwie skóry. Gdy plątanina naczyń krwionośnych leży w głębszej warstwie skóry, znamię może się przebarwiać miejscami na niebiesko. Plamka przez pierwsze miesiące rośnie bardzo szybko, zmieniając barwę z różowej na czerwoną (co również przypomina truskawkę). Większość znamion truskawkowych się zmniejsza lub znika całkowicie, w ciągu nawet 10 lat.

Znamię pojawia się u około 10% noworodków i częściej u dziewczynek niż u chłopców. Plamka może być widoczna po porodzie, jednak najczęściej pojawia się w pierwszych tygodniach.

Czasem znamię truskawkowe znajduje się w miejscu, które mogłoby przeszkadzać dziecku np. w okolicach buzi może spowodować trudności z jedzeniem bądź mówieniem, a w okolicy oczka może spowodować trudności z widzeniem. Skonsultuj to z lekarzem.
W bardzo rzadkich przypadkach, jeżeli dziecko ma więcej niż cztery znamiona truskawkowe, może to oznaczać, że znamię znajduje się również na narządzie wewnętrznym. Skonsultuj to z lekarzem.

Znamię truskawkowe
Źródło: Huidziekten

Plama mongolska

Plama mongolska to sinoniebieska plama, o trochę nieregularnym kształcie, wielkości od kilku do dwudziestu cm, najczęściej na pośladkach i dolnej części pleców, sporadycznie na ramionkach lub nóżkach. Powstaje, gdy w jednym miejscu nagromadzą się komórki barwnikowe. Znika w ciągu czterech do pięciu lat.

Znamię pojawia się najczęściej u noworodków rasy azjatyckiej czy afroamerykańskiej (trzy czwarte dzieci). Stąd nazwa. Plama mongolska występuje bardzo rzadko u dzieci rasy kaukaskiej, dlatego też pierwszy raz plamę mongolską na noworodku zobaczyłam dopiero w Holandii. Był to noworodek rasy afroamerykańskiej. Bardzo się przestraszyłam, bo plama mongolska na noworodku wyglądała jak ogromny siniak.

Plama mongolska
Źródło: Huidziekten

Lilia i jej znamię truskawkowe

U Lilii znamię truskawkowe pojawiło się w ciągu pierwszych tygodni po narodzinach. Była to płaska, niewielka, różowo-czerwona plamka nad pępkiem. Pediatra w czasie rutynowej kontroli w consultatiebureau (biuro konsultacyjne; sprawuje opiekę i kontrolę stanu zdrowia i rozwoju nad dziećmi do 4 r. ż.) zapytała, czy jest możliwe, aby był to odcisk od klamry do pępuszka. Ostatecznie stwierdziła, że to znamię truskawkowe, które jeszcze urośnie, aby zniknąć około roku. Plamka co prawda jest dużo mniejsza i ledwo widoczna, ale Lilia za miesiąc kończy trzy latka. 😉

Dane statystyczne pochodzą z materiałów dla położnych środowiskowych w Holandii.

Czy Twoje dziecko ma lub miało któreś z powyższych znamion?

Z pewnością spodoba Ci się także...

Napisz komentarz

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności.

Zaparz sobie dobrą kawę, ciasteczka zapewnia położna. 🍪 Mniam! Przeczytaj skład ciasteczek.

🍪