Nadjeżdża położna i oto jest bobas!

by Położna Agata
1431 wyświetleń

Jestem położna Agata i witam Cię serdecznie na moim blogu.

Zanim zagłębisz się w czytanie, poznajmy się – ja jestem Agata. Jestem żoną, mamą, polską położną w Holandii i autorką bloga Bobas Na Wypasie, do którego właśnie zajrzałaś. Dla nowych czytelników, którzy jeszcze mnie nie kojarzą, tutaj przeczytasz o mnie więcej.

Moje dzieci są dla mnie ogromną inspiracją. Sam pomysł stworzenia bloga o bobasie powstał w pierwszą rocznicę narodzin mojego Bobasa, drugiej córci czyli 22 sierpnia 2018.

Od pomysłu do momentu opublikowania pierwszego wpisu minęło dobre kilka miesięcy. Kilka miesięcy twórczej pracy a także poproszenia dobrej duszy bloga, aby ponownie podpowiedziała, jak zarządzać panelem administracyjnym.

I tak pierwszy post pojawił się dopiero 21 stycznia 2019, czyli dzisiaj w rocznicę narodzin Róży, mojej pierwszej córci. Dzięki Róży zostałam położną.

Macierzyństwo to ogromna i niesamowita przygoda, chociaż nigdy nie jest taka, jak się oczekuje. A w Holandii wydaje się być tajemniczą podróżą, pełną nieodkrytych wyżyn uniesień i przepaści, dziwnych zwyczajów i trudnego języka holenderskiego. Ta podróż to jedna z najlepszych okazji do uczenia się, jeśli tylko jesteś gotowa na tę naukę i uczysz się wraz ze swoimi dziećmi.

Chciałabym, żeby ten blog był jak mapa, przewodnik, który pomoże Ci w odnalezieniu się w tej holenderskiej dżungli zawiłości, ale nie jako gotowiec, raczej jako wskazówka do odnalezienia swojej własnej, właściwej drogi do celu.

Co znajdziesz na blogu?

Chciałabym pokrótce opowiedzieć Ci o miejscach, które znajdziesz obecnie na blogu:

  1. Bobas – baza wiedzy. To miejsce, w którym znajduje się cała podstawowa wiedza o małym człowieku: od przygotowań do ciąży, oczekiwania na narodziny, okresie po narodzinach i karmieniem piersiaczkiem. Karmienie piersiaczkiem to określenie, które usłyszałam od mojego szwagra (i nigdy wcześniej). Tak mi się spodobało, że po prostu musiało się pojawić na blogu.
  2. Słowniczek. Wszystkie obcobrzmiące słowa, określenia i skróty na blogu posiadają odnośnik do blogowego słowniczka, który zapozna Cię z jego tłumaczeniem i/lub znaczeniem. Wystarczy najechać na wykropkowane słowo, a od razu pojawi się jego tłumaczenie 😉 A w głównym menu znajdziesz specjalną zakładkę słowniczek, w którym będą one wszystkie.
  3. Dla głodnych wiedzy. To miejsce, w którym znajdziesz wszystkie znane mi broszury o macierzyństwie w języku polskim, wydane przez instytucje holenderskie. Wiele z tych broszur jest dostępnych w Internecie, niektóre otrzymasz od położnej, inne trzeba zamówić do domu. A w zakładce dla głodnych wiedzy znajdziesz je wszystkie w jednym miejscu.

Zapoznaj się proszę także również z regulaminem bloga. Korzystanie z bloga oznacza jego akceptację.

Na blogu wkrótce pojawi się więcej wpisów. Przez pierwsze tygodnie ponownie będę publikować wpisy z cyklu Czym zajmuje się Twoja położna?

Położna jest jednym z najważniejszych elementów systemu położniczego w Holandii, a każda kobieta potrzebuje położnej.

Poza tym myślę, że to fajnie przypomnieć sobie o tym, kiedy skierować swoje pierwsze kroki do położnej oraz czym właściwie się położna w Holandii zajmuje. Wbrew pozorom nie wszyscy o tym wiedzą. 😉

Być może kojarzysz położną wyłącznie z przyjmowaniem porodów lub wizytami patronażowymi (czyli wizytami w domu) po narodzinach, tak jak wielu osobom się wydaje, że taka jest rola położnych w Polsce.

Wpisy będę pojawiać się raz w tygodniu we wtorek i tak jak kiedyś o godz. 12:00, czyli pierwszy wpis pojawi się już jutro.

Dwunasta godzina to czas, w której rozpoczyna się święta pora lunchu u Holendrów, całkiem możliwe, że u Ciebie też. Dzięki temu jest szansa, że zdążysz przeczytać wpis w spokoju, mieszcząc się czasowo w jednej filiżance dobrej kawy.

Z kolei pomiędzy 13:00-15:00 jest czas odpoczynku mamy i bobasa. Jeżeli coś by się zmieniło w kwestii pojawienia się wpisu, poinformuję Cię o tym wcześniej na Facebooku.

Jak to się zaczęło?

Odkąd pamiętam pisanie zawsze było bliskie mojemu sercu, a prowadzenie bloga moim marzeniem.  Ale to nie od bloga Bobas Na Wypasie rozpoczęło się moje blogowanie.

Na początku nie wierzyłam w swoje możliwości. W swoim czasie poznałam dwie dziewczyny – Kasię i Magdę. Ponieważ łączyła nas wspólna pasja do macierzyństwa i poniekąd zawód (Magda również jest położną, a Kasia doulą) zaproponowałam im wspólne blogowanie.

I tak wspólnymi siłami 08 marca 2018 w Dzień Kobiet powstał pierwszy blog o takiej tematyce w Holandii – macierzynstwo.nl.

Po kilku miesiącach nasze drogi się rozeszły, a blog przestał istnieć. Ta decyzja o rozstaniu kosztowała mnie wiele energii i chociaż obiecałam czytelnikom, że wkrótce do nich wrócę, zajęło mi trochę czasu, zanim ta energia, dzięki której mogłam pisać powróciła do mnie, abym mogła zacząć blogowanie na nowo.

Gdyby jednak coś nie działało…oops

Blog Bobas Na Wypasie jest cały czas w trakcie tworzenia, także proszę o wyrozumiałość jakby coś na nim jeszcze nie działało tak jak powinno. Jeśli zauważysz jakieś błędy – będę wdzięczna za informacje.

Miłej lektury i do jutra!
Położna Agata

Z pewnością spodoba Ci się także...

Napisz komentarz

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności.

Zaparz sobie dobrą kawę, ciasteczka zapewnia położna. 🍪 Mniam! Przeczytaj skład ciasteczek.

🍪