Kwas foliowy

by Położna Agata

Kwas foliowy, czyli witamina B9 i B11 to najważniejsza witamina (przed) ciążowa.

Podczas pierwszej wizyty w ciąży zostaniesz zapytana o to, czy przyjmowałaś kwas foliowy przed zajściem w ciążę i na początku ciąży. To ważna informacja dla położnej i zostanie zapisana w Twojej karcie ciąży.

Dlaczego jest to takie ważne?

Kwas foliowy wpływa na kształtowanie się układu nerwowego u dziecka na wczesnym etapie ciąży i zapobiega wadom cewy nerwowej. Cewa nerwowa daje początek rdzeniu kręgowemu i mózgu. Niedobór kwasu foliowego w organizmie matki może być przyczyną poważnych wad wrodzonych mózgu i rdzenia kręgowego u dziecka np. rozszczep kręgosłupa (na plecach dziecka widoczny jest worek przepukliny, który może zawierać płyn mózgowo-rdzeniowy lub tkankę nerwową rdzenia kręgowego), a nawet bezmózgowie.

Kwas foliowy występuje również naturalnie w pożywieniu pod postacią folianów, przede wszystkim w produktach pochodzenia roślinnego. Najwięcej kwasu foliowego znajduje się w zielonych warzywach liściastych i nasionach roślin strączkowych. Ale znajdziesz go również w innych produktach np. niektórych owocach. Kto lubi maliny?

Niestety kwas foliowy jest bardzo wrażliwy na wysokie temperatury. Oznacza to, że gotując lub smażąc potrawy, zawartość folianów w pożywieniu obniża się nawet o 40-70%. Z tego powodu potrzebujesz dodatkowego przyjmowania kwasu foliowego.

Jakie są zalecenia dotyczące przyjmowania kwasu foliowego?

PTGiP zaleca przyjmowanie kwasu foliowego w dawce 0,4 mg (miligramów) codziennie przez okres ciąży i laktacji.

Jeśli planujesz ciążę, zacznij jak najwcześniej zażywać kwas foliowy.

Zaszłaś w ciążę niespodziewanie lub szybciej niż się spodziewałaś? Zacznij zażywać kwas foliowy jak najszybciej.

Gdzie kupić kwas foliowy?

Kwas foliowy jest dostępny w aptece bez recepty. Poproś o tabletki w dawce 0,4 mg lub odpowiednio 400 µg. W obu wartościach dawka jest taka sama, gdyż 1 mg to 1000 µg.

W witaminach dla ciężarnych również znajduje się kwas foliowy. Ważne jest, aby przyjrzeć się ilości kwasu foliowego, która się w nich znajduje, czytając ulotkę dołączoną do opakowania. Jeśli jest to 0,4, nie trzeba już przyjmować dodatkowego kwasu foliowego.

Kiedy przyjmować wyższe dawki kwasu foliowego?

Jeżeli urodziło Ci się już dziecko z wadami układu nerwowego bądź chorujesz na niektóre choroby, zaleca się zażywanie wyższej dawki kwasu foliowego. W takim przypadku skontaktuj się ze swoim lekarzem ginekologiem.

Zaparz sobie dobrą kawę, ciasteczka zapewnia położna. 🍪 Mniam! Przeczytaj skład ciasteczek.

🍪