Kwas foliowy. Jakie są zalecenia w Holandii?

by Położna Agata
1416 wyświetleń

Kwas foliowy, czyli witamina B9 i B11 to w Holandii foliumzuur. Jest to najważniejsza witamina (przed) ciążowa.

Podczas pierwszej wizyty u położnej zostaniesz zapytana o to, czy przyjmowałaś kwas foliowy przed zajściem w ciążę i na początku ciąży. To ważna informacja dla położnej i zostanie zapisana w Twojej karcie ciąży.

Dlaczego jest to takie ważne?

Kwas foliowy wpływa na kształtowanie się układu nerwowego u dziecka na wczesnym etapie ciąży i zapobiega wadom cewy nerwowej. Cewa nerwowa daje początek rdzeniu kręgowemu i mózgu. Niedobór kwasu foliowego w organizmie matki może być przyczyną poważnych wad wrodzonych mózgu i rdzenia kręgowego u dziecka np. rozszczep kręgosłupa (na plecach dziecka widoczny jest worek przepukliny, który może zawierać płyn mózgowo-rdzeniowy lub tkankę nerwową rdzenia kręgowego), a nawet bezmózgowie.

Kwas foliowy występuje również naturalnie w pożywieniu pod postacią folianów, przede wszystkim w produktach pochodzenia roślinnego. Najwięcej kwasu foliowego znajduje się w zielonych warzywach liściastych i nasionach roślin strączkowych. Ale znajdziesz go również w innych produktach np. niektórych owocach. Kto lubi maliny? 🙂

Niestety kwas foliowy jest bardzo wrażliwy na wysokie temperatury. Oznacza to, że gotując lub smażąc potrawy, zawartość folianów w pożywieniu obniża się nawet o 40-70%. Z tego powodu potrzebujesz dodatkowego przyjmowania kwasu foliowego.

Jakie są zalecenia dotyczące przyjmowania kwasu foliowego w Holandii?

KNOV zaleca przyjmowanie kwasu foliowego w dawce 0,4-0,5 mg (miligramów) codziennie do 10 tygodnia ciąży włącznie.

Jeśli planujesz ciążę, zacznij jak najwcześniej zażywać kwas foliowy.

Zaszłaś w ciążę niespodziewanie lub szybciej niż się spodziewałaś? Zacznij zażywać kwas foliowy jak najszybciej.

Gdzie kupić kwas foliowy w Holandii?

Kwas foliowy jest dostępny w drogerii lub w aptece bez recepty. Poproś o tabletki w dawce 0,4-0,5 mg lub odpowiednio 400-500 µg. W obu wartościach dawka jest taka sama, gdyż 1 mg to 1000 µg. 😉

W witaminach dla ciężarnych również znajduje się kwas foliowy. Ważne jest, aby przyjrzeć się ilości kwasu foliowego, która się w nich znajduje, czytając ulotkę dołączoną do opakowania. Jeśli jest to 0,4-0,5 mg, nie trzeba już przyjmować dodatkowego kwasu foliowego.

Według KNOV, jeżeli odżywiasz się prawidłowo, poza kwasem foliowym nie musisz zażywać dodatkowych witamin.

Kiedy przyjmować wyższe dawki kwasu foliowego?

Jeżeli urodziło Ci się już dziecko z wadami układu nerwowego bądź chorujesz na padaczkę, zaleca się zażywanie wyższej dawki kwasu foliowego. W takim przypadku skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym bądź ginekologiem.

Z pewnością spodoba Ci się także...

2 komentarze

Ola 02/09/2019 - 19:01

A dlaczego tylko do 10 tygodnia? Czy przyjmowanie kwasu foliowego później jest szkodliwe?

Odpowiedz
Położna Agata 03/09/2019 - 08:47

Olu, przyjmowanie kwasu foliowego po 10 tygodniu ciąży oczywiście NIE jest szkodliwe. W witaminach dla ciężarnych również znajduje się kwas foliowy.
Powyższe zalecenia KNOV dotyczą początku ciąży, ponieważ suplementacja kwasu foliowego jest wtedy najważniejsza. Układ nerwowy u dziecka rozwija się właśnie na wczesnym etapie ciąży i kwas foliowy zapobiega wadom cewy nerwowej, którego niedobór mógłby być przyczyną ich powstania.

Odpowiedz

Napisz komentarz

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności.

Zaparz sobie dobrą kawę, ciasteczka zapewnia położna. 🍪 Mniam! Przeczytaj skład ciasteczek.

🍪