W ostatnim wpisie poruszyłam temat pakietu porodowego, a w nim także Fundacji Baby Hope, która stara się polepszyć opiekę położniczą w krajach rozwijających się. A co jeśli w Holandii kobietę nie stać na kupienie nawet minimalnej wyprawki dla dziecka, które wkrótce ma się urodzić, nie mówiąc już o kupieniu czegoś dla siebie? Tutaj z pomocą przychodzi Stichting (fundacja) Babyspullen.
Jeżeli jesteś w ciąży i trudno jest Ci związać koniec z końcem (a nie masz na kogo liczyć), w Stichting Babyspullen otrzymasz pomoc.
Fundacja dzięki darczyńcom pomaga zapewnić dobry początek bobasom, ponieważ jest zdania, że każde dziecko zasługuje na dobry start. Zwłaszcza, że…
- 1 na 9 dzieci w Holandii dorasta w biedzie
- w dużych miastach jest to czasem nawet 1 na 4 dzieci
- każdego roku przynajmniej 19 000 dzieci rodzi się poniżej granicy ubóstwa
- to więcej niż 50 dzieci dziennie!
Rodzaje pomocy od Stichting Babyspullen czyli babystartpakket
W Stichting Babyspullen nie otrzymasz pomocy finansowej. Fundacja udziela pomocy w postaci dwóch pakietów (babystartpakket – pakiet startowy dla bobasa), które są dostępne zarówno w wersji dziewczęcej – jeżeli spodziewasz się bobasa dziewczynki oraz chłopięcej – jeśli spodziewasz się bobasa chłopczyka. Co to za pakiety i co się w nich znajduje?
W pakiecie startowym znajdują się m.in. ubranka, produkty do pielęgnacji, zabawki i pościel.
Babystartpakket 1 (rozmiar 50/56 – 62/68)
- 7 body 50/56
- 5 koszulek/sukienek 50/56
- 5 spodenek/spódniczek 50/56
- 1 kurtka 50/56
- 7 body 62/68
- 5 koszulek z długim rękawem 62
- 3 koszulki z krótkim rękawem 62
- 5 spodenek 62
- 5 koszulek z długim rękawem 68
- 3 koszulki z krótkim rękawem 68
- 5 spodenek 68
- 2 pajacyki 62/68
- 1 kurtka 62/68
- 2 czapki
- 10 par skarpetek
- butelka ze smoczkiem
- kocyk
- molton
- prześcieradło
- 2 ręczniczki molton
- 1 mały śpiworek do spania
- 4 pieluszki tetrowe
- 3 myjki
- 3 ulewajki
- pampersy rozmiar 1, 2 lub 3
- chusteczki nawilżane do pupy
- produkty do pielęgnacji dziecka
- buciki/miękkie buciki
- zabaweczka/przytulanka
- ręcznik do kąpieli
- pokrowiec na przewijak
- termofor/pokrowiec na termofor
- wieszaki
- mata do kojca (box) łóżeczko dzienne, kojec
Babystartpakket 2 (rozmiar 74/80 – 86/92)
- 7 body 74/80
- 5 koszulek z długim rękawem 74
- 3 koszulki z krótkim rękawem 74
- 5 spodenek 74
- 5 koszulek z długim rękawem 80
- 3 koszulki z krótkim rękawem 80
- 5 spodenek 80
- 1 kurtka 74/80
- 5 body 86/92
- 5 koszulek z długim rękawem 86
- 3 koszulki z krótkim rękawem 86
- 5 spodenek 86
- 5 koszulek z długim rękawem 92
- 3 koszulki z krótkim rękawem 92
- 5 spodenek 92
- 10 par skarpetek
- 2 czapki
- buty/miękkie buciki
- komplet pościeli
- prześcieradło
- ręczniczek molton
- duży śpiworek do spania
- ponczo
- chusteczki nawilżane do pupy
- produkty do pielęgnacji dziecka
- pampersy rozmiar 4, 5 lub 6
- książeczki/płyty DVD
- zabawka/przytulanka
- pisaki
- smoczek uspakajający
- duża butelka ze smoczkiem
Molton to miękka, bawełniana tkanina, która jest podobna do flaneli, może być używana jako ulewajka, śliniaczek, myjka do kąpieli, ręczniczek, kocyk.

Źródło: Stichting Babyspullen
Kiedy zostaniesz zakwalifikowana do otrzymania pomocy od Stichting Babyspullen, pierwszy pakiet startowy otrzymasz już w ciąży. To pakiet na pierwsze miesiące po porodzie. Drugi pakiet otrzymasz troszkę później, a jego zawartość posłuży do czasu, aż Twoje dziecko osiągnie wiek około 2 lat. W każdym razie, w pakietach znajdziesz wszystko, czego będziesz potrzebowała dla bobasa w tym okresie.
Fundacja stara się, aby zawartość w pakietach była zawsze taka sama, według powyższego spisu. Ze względu na to, że wszystko zależy od darczyńców, może się tak zdarzyć, że czegoś w pakiecie zabraknie.
Jak otrzymać pakiet startowy?
Nie możesz poprosić o pakiet startowy bezpośrednio od Stichting Babyspullen. O pomoc mogą wystąpić tylko współpracujące instytucje pomocy społecznej (jak Voedselbank – Bank Żywności, Kledingbank – Bank Ubrań i maatschappelijk werk – praca socjalna), położna lub biuro oferujące opiekę poporodową (kraamzorg) poprzez wypełnienie skierowania (verwijsbrief) i wysłanie go bezpośrednio do fundacji. Musisz być też co najmniej w 20 tygodniu ciąży.
Maatschappelijk werk, czyli praca socjalna, to działalność zawodowa mająca na celu pomoc osobom i rodzinom we wzmacnianiu lub odzyskiwaniu zdolności do funkcjonowania w społeczeństwie poprzez pełnienie odpowiednich ról społecznych oraz tworzenie warunków sprzyjających temu celowi.
Dzięki takiej procedurze pakiety trafiają do osób, które z pewnością potrzebują pomocy.
A czy Ty potrzebujesz pomocy? Jeśli tak, zapytaj swoją położną, biuro oferujące opiekę poporodową lub instytucje pomocy społecznej o to, czy wystąpią do Stichting Babyspullen o pomoc dla Ciebie.
Nie potrzebujesz pomocy? W takim razie zostań darczyńcą! 🙂 Każdy rodzaj pomocy jest mile widziany i pozwala zapewnić wielu dzieciom w Holandii dobry start.
Możesz wspomóc Stichting Babyspullen na 3 sposoby:
1. Przekaż niepotrzebne rzeczy po swoim dziecku
Czy Twoje dzieci wyrosły z ubrań? A może pozostały Ci produkty pielęgnacyjne, których nie będziesz używać albo próbki kosmetyków, których nie zamierzasz wypróbowywać. Jeśli próbowałaś coś sprzedać na Marktplaats (najbardziej popularny serwis ogłoszeniowy w Holandii) i Ci się nie udało, pomyśl czy warto, aby niepotrzebne rzeczy zagracały Twoje poddasze. Dzięki temu będziesz miała więcej miejsca w domu, a Twoja pomoc sprawi, że inna mama będzie miała w co ubrać swoje dziecko i czym je przykryć w chłodną noc.
Dlatego właśnie w ten sposób wsparłam Stichting Babyspullen. W domu zalegało nam wiele ubranek, ponieważ Lilka szybko z nich wyrosła.
Pamiętam, że dotarłam do trochę niezbyt ładnego magazynu na obrzeżach miasteczka, w którym mieszkam. W tym magazynie swoją siedzibę miał również Bank Żywności.
Pewnie dlatego było tam mnóstwo kartonów z produktami żywnościowymi. Minęło kilka minut zanim dostrzegłam jakąś kobietę, która właśnie zajmowała się pakowaniem. Przekazałam jej torby z ubrankami, wspominając, że nie będą nam więcej potrzebne i chętnie je przekażę. W podziękowaniu usłyszałam: „Tobie już są niepotrzebne, ale inną mamę bardzo uszczęśliwią”.
No tak. Przypomniałam sobie jak to jest. Jak zostałam 18-letnią mamą, ja także byłam szczęśliwa, jak dostałam od kogoś coś dla mojego dziecka.
2. Wspomóż finansowo
Fundacja Babyspullen jest całkowicie zależna od darczyńców. Co prawda otrzymuje wiele ubrań i artykułów niemowlęcych, ale jest też wiele produktów, które muszą zakupić nowe jak np. smoczki (względy higieniczne) lub dlatego, że nie otrzymują wystarczających darów jak np. spodenki w niektórych rozmiarach (raczkujące bobasy, które wykończyły spodenki). ;).
Jak to wygląda w praktyce?
- 50 euro – tyle kosztuje kompletny babystartpakket
- 15 euro – zakup termoforu i kocyka
- inne koszty – w tym koszty transportu i zakwaterowania
3. Zostań wolontariuszką
Stichting Babyspullen to miejsce, gdzie pomoc drugiego człowieka jest potrzebna i oczekiwana. Dzięki wsparciu wolontariuszy jeszcze więcej dzieci w Holandii może mieć zapewniony dobry start. Ty również możesz do wolontariuszy dołączyć i pomóc Stichting Babyspullen pomóc.
Powyższe informacje oraz dane pochodzą ze strony Fundacji Babyspullen. Tam również możesz zasięgnąć więcej informacji na ten temat.