Jak zatroszczyć się o bezpieczny sen dziecka?

by Położna Agata
706 wyświetleń

Bezpieczny sen jest ważny, aby zmniejszyć ryzyko śmierci łóżeczkowej. Śmierć łóżeczkowa to zespół nagłego zgonu niemowląt (Sudden Infant Death Syndrome – SIDS). Nie znalazłam dokładnych statystyk w Polsce, ale na kilku stronach dostępne statystyki wahają się od 0,7 do 2/1000, czyli ok. 180 niemowląt rocznie. Dla porównania w Holandii 0,09/1000 (statystyki RIVM z 2004).

Śmierć następuje niespodziewanie podczas snu zdrowego dziecka, które nie ukończyło pierwszego roku życia. Przyczyna, dlaczego tak się dzieje pozostaje niewyjaśniona. Odkryto jednak najróżniejsze czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia SIDS, np. spanie na brzuchu.

Przeczytaj 10 podstawowych wskazówek i zobacz, co możesz zrobić, aby Twoje dziecko dobrze i bezpiecznie spało. Wielu z nich nauczyłam się w Holandii. Tam wskazówki dotyczące bezpiecznego snu znacznie zmniejszyły liczbę śmierci łóżeczkowych z 212 (w 1984 r.) na 10 (w 2013 r.).

1. Zadbaj o bezpieczne łóżeczko/kołyskę i bezpieczne otoczenie

Bezpieczne łóżeczko/kołyska to te wykonane z gładkiego i bez odpryskowego materiału, bez niebezpiecznych końcówek lub wystających elementów. Odległość pomiędzy szczebelkami musi wynosić od 4,5 cm do 6,5 cm, aby główka lub tułów dziecka nie zostały uwięzione.

Leżaczki, bujaczki i foteliki samochodowe nie są dobrym miejscem do spania.

Nie wkładaj żadnych poduszek, ochraniaczy ani zabawek, bo to może utrudnić dziecku oddychanie. Na łóżeczko nie kładź przewijaka. Jeżeli nad łóżeczkiem wisi karuzela, upewnij się, czy jest wystarczająco wysoko, aby dziecko nie mogło po nią sięgnąć.

Materac nie może mieć żadnych dołków i wypukłości i musi być dobrze dopasowany do łóżeczka/kołyski. Jak to sprawdzić? Materac jest dobrze dopasowany, gdy pomiędzy łóżeczkiem/kołyską a materacem nie ma żadnych szpar ani otworów. Na materac połóż bawełniane bądź flanelowe prześcieradło. Nie używaj prześcieradeł z ceratą.

Nie używaj kołdry. Dziecku może być za ciepło. Używaj bawełnianego prześcieradła i jednego albo dwóch kocyków z wełny, bawełny, bambusa, lub polaru. Najlepszy jest kocyk z wełny merynosów. 😉 Wełna merino jest najdelikatniejsza dla skóry dziecka, nie gryzie, ogrzewa, gdy jest zimno i chłodzi, gdy jest gorąco.

Przez pierwsze pół roku umieść łóżeczko/kołyskę jak najbliżej swojego łóżka. Nie stawiaj łóżeczka/kołyski przy parapecie, sznurkach do żaluzji, linkach do rolet, zasłonach bądź kablach elektrycznych, kaloryferze albo innym źródle ciepła.

Zadbaj o odpowiednią temperaturę w pokoju. Temperatura pomiędzy 17 a 20 stopni Celsjusza jest odpowiednia. Regularnie otwieraj choć na chwilę okno, aby przewietrzyć pokój. Świeże powietrze jest ważne.

2. Poślij łóżeczko/kołyskę krótko

Oznacza to, że dziecko powinno leżeć nóżkami przy dolnej części łóżeczka/kołyski. Wtedy główka dziecka nie może dostać się pod kocyk.

Pamiętaj jednak przy wkładaniu prześcieradła i kocyka pod materac, aby nie podnosić materaca tak, że nóżki dziecka leżą za wysoko, a główka dziecka w dół.

Na wysokości główki możesz na materacu położyć pieluszkę tetrową (złożoną w trójkąt lub prostokąt), w razie gdyby mu się ulało. Zawiń ją pod materac po bokach. Zamiast prześcieradła i kocyka możesz używać śpiwora.

Jak ułożyć dziecko w kołysce lub łóżeczku?
Kołyska pościelona krótko podczas wizyty patronażowej – takiego ścielenia nauczyłam się w Holandii

3. Używaj śpiwora

Zadbaj o to, aby śpiwór dobrze pasował. Nie może on być ani za duży, ani za mały. Śpiwór jest za duży, gdy otwory na ramiona i szyję są za duże. Twoje dziecko może wtedy wpaść do śpiwora. Śpiwór jest za mały, jeśli dziecko może w nim leżeć tylko ze zgiętymi nóżkami. Albo, gdy otwory na ramiona i szyję są za ciasne.

4. Zadbaj, żeby Twoje dziecko nie miało za ciepło

Nie ubieraj dziecka za ciepło. Jak sprawdzić, czy dziecku jest wystarczająco ciepło? Sprawdź kark dziecka. Gdy kark jest bardzo ciepły, wtedy dziecku jest za ciepło. Gdy kark jest zimny, wówczas dziecku jest za zimno.

5. Kładź dziecko na plecach, gdy idzie spać

Może wtedy swobodnie oddychać. Gdy dziecko jest obudzone, możesz je położyć na brzuchu. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego, gdy leży na brzuchu. Gdy Twoje dziecko umie już samo się przekręcać z pleców na brzuch i z brzucha na plecy, może wtedy spać na brzuchu.

6. Zadbaj, żeby Twoje dziecko nie przebywało w dymie

Dym tytoniowy jest bardzo szkodliwy dla dzieci. Nie pal w otoczeniu dziecka. Nie przebywaj z dzieckiem w miejscach, gdzie się pali.

7. Nigdy nie przymocowuj dziecka w łóżeczku

Np. pasem lub taśmą. Jest to niebezpieczne! Gdy Twoje dziecko jest starsze i boisz się, że będzie wspinać się na łóżeczko i wypadnie, usuń szczebelki z łóżeczka, aby mogło samo wyjść.

Pamiętaj, że kołyska jest odpowiednia tylko przez kilka pierwszych miesięcy życia dziecka, do czasu, gdy próbuje wspinać się rękami, aby usiąść.

8. Nie dawaj dziecku żadnych lekarstw, po których będzie śpiące

Nie jesteś pewna, czy możesz podać dziecku jakiś lek? Skontaktuj się z lekarzem. Gdy karmisz piersią, zwróć uwagę również na leki, które przyjmujesz. Niektóre leki przenikają do mleka.

9. Zadbaj o dostateczny wypoczynek i rytm

Dzieci potrzebują spokojnego snu i rytmu. Zadbaj o to, aby Twoje dziecko miało każdego dnia mniej więcej taki sam rytm. Unikaj natłoku zajęć i stresu, które powodują, że dziecko źle śpi.

10. Karm piersią i używaj smoczka

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Możesz też przed zaśnięciem dać dziecku smoczek. To również zmniejsza ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej.

Z pewnością spodoba Ci się także...

Napisz komentarz

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności.

Zaparz sobie dobrą kawę, ciasteczka zapewnia położna. 🍪 Mniam! Przeczytaj skład ciasteczek.

🍪