Jak uspokoić płaczące dziecko?

by Położna Agata
873 wyświetleń

Dziecko płacze około 2-3 godziny dziennie, choć rodzicom może się wydawać, że trwa to całą wieczność. W ten sposób bobas stara Ci się coś powiedzieć. Że jest głodny, smutny, jest mu za gorąco bądź za zimno, jest mu niewygodnie albo źle się czuje. Jednak czasem nie wiesz o co chodzi. Trzymasz w rękach płaczące dziecko, od dawna marzysz o chwili snu i wpadasz w rozpacz. Czas spróbować czegoś nowego, by z buzi dziecka zniknęły łzy.

Aby uspokoić płaczące dziecko, dobrym rozwiązaniem może okazać się metoda 5S (Spowijanie, Stabilna pozycja na boku/brzuszku, Szumienie, Skokokołysanie, Ssanie) Dr Harvey’a Karpa, który jest pediatrą i ekspertem od małych dzieci.

1. Spowijanie (swaddling)

Otul dziecko w otulacz, by czuło się bezpiecznie, jak w brzuchu u mamy.

babysenses.pl

2. Stabilna pozycja na boku/brzuszku (side/stomach position)

Ułóż dziecko na lewym boku (ułatwia trawienie) bądź na brzuchu na Twoich rękach lub kolanach, przy jednoczesnym podtrzymywaniu go. Przenosząc śpiące dziecko do łóżeczka albo kołyski, ułóż je zawsze w pozycji na plecach!

3. Szumienie (shushing sounds)

Zastosuj „biały szum” lub rytmiczne dźwięki przypominające odgłosy z brzucha mamy. Takie dźwięki można wydobyć z pomocą odkurzacza, suszarki do włosów (nigdy nie kładź suszarki w pobliżu dziecka), wody płynącej z kranu, suszarki do ubrań, szumiącego misia bądź z Youtube.

4. Skokokołysanie (swinging)

Pokołysz się z dzieckiem na fotelu bujanym, bujaj dziecko w kołysce, noś dziecko w chuście lub zabierz w wózku na spacer na świeże powietrze. Wszystko to w celu uzyskania efektu ciągłego ruchu, jakie dziecko odczuwało w brzuchu mamy.

5. Ssanie (sucking)

Przystaw dziecko do piersi lub podaj dziecku smoczek. Samo o niego nie poprosi, a ssanie może je uspokoić.

Co jeszcze możesz zrobić, aby uspokoić płaczące dziecko:

  • Upewnij się, że podstawowe potrzeby dziecka są zaspokojone (jest mu ciepło, jest najedzone i ma suchą pieluszkę).
  • Sprawdź, czy nie wystąpiła u dziecka gorączka bądź opuchnięte dziąsła przy ząbkowaniu.
  • Spróbuj dziecko pomasować.
  • Mów do dziecka albo zanuć mu piosenkę. Rozśmiesz.
  • Zaproponuj grzechoczącą zabawkę.
  • Przytul dziecko do serca i oddychaj spokojnie i miarowo.
  • Przenieś w jakieś ustronne, zaciemnione miejsce. „Większości małych dzieci nie przeszkadza hałas, lecz są bardzo wrażliwe na światło” (Wychowanie w duchu prostoty Kim John Payne). Nie chodzi o to, żeby było zupełnie ciemno, ale żeby oprócz naturalnego światła dziennego nie dochodziły jaskrawe świetlówki oraz migające monitory komputerów i ekrany telewizyjne.
  • Poproś kogoś z rodziny lub przyjaciół o pomoc lub zastąpienie Cię przy opiece nad dzieckiem. Może będą mogli pomóc. I zrób sobie przerwę.
  • Gdy nic nie pomaga Twojemu dziecku i przypuszczasz, że płacz może być spowodowany problemami zdrowotnymi, skontaktuj się ze swoją przychodnią: lekarzem rodzinnym, położną.
Jeśli wszystko zawodzi i masz dość, otul dziecko kocykiem, ułóż na plecach w łóżeczku i wyjdź z pokoju. Weź głęboki oddech i opanuj emocje. Pamiętaj, bez względu na zdenerwowanie i to jak bezradnie się czujesz, nigdy nie potrząsaj dzieckiem!

Z pewnością spodoba Ci się także...

Napisz komentarz

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności.

Zaparz sobie dobrą kawę, ciasteczka zapewnia położna. 🍪 Mniam! Przeczytaj skład ciasteczek.

🍪