Ciąża pod opieką położnej. Z cyklu Czym zajmuje się Twoja położna?

by Położna Agata
1551 wyświetleń

Spodziewasz się dziecka? Gratulacje! Prawdopodobnie masz sporo pytań z tym związanych. Na te wszystkie pytania odpowiedzi może udzielić położna. Ale zaraz, zaraz… jak to położna?! To nie do lekarza powinna się udać spodziewająca się dziecka kobieta? Ciąża pod opieką położnej czy ginekologa… no właśnie, jak to właściwie w Holandii jest?

Verloskundige to po holendersku położna i oznacza kobietę mądrą (od słowa vroedvrouw, vroed/wijs – oznacza mądra i vrouw – kobieta, źródło encyclo.nl).

Już dzieci w szkole podstawowej (a także poprzez programy telewizyjne) uczy się jak ważną rolę odgrywa położna. W szkole Siostry Bobasa była to vroedvrouw, taka oto ciekawostka. Możesz się też spotkać z określeniem accoucheur (akuszerka) lub vroedkundige (którego osobiście nigdy nie słyszałam), które są rzadziej stosowane.

O tym, że pod opieką położnej można być od początku ciąży i przez cały okres jej trwania, wiedzą nie wszystkie Polki mieszkające w Holandii.

Jesteśmy przyzwyczajone do tego, że ciążę prowadzą lekarze ginekolodzy. W końcu w Polsce tak przeważnie jest. Położne w Holandii mogą także – podobnie jak ginekolog-położnik w Polsce – opiekować się kobietą, która spodziewa się dziecka. I robią to z powodzeniem.

Ciąża pod opieką położnej

Pierwsza wizyta u położnej odbywa się pomiędzy 8 a 10 tygodniem ciąży. Aby się umówić na pierwszą wizytę zadzwoń do Praktyki Położniczej w Twojej okolicy. Nie potrzebujesz skierowania od lekarza rodzinnego. Koszty opieki położnej pokrywa ubezpieczenie podstawowe. Dokładny przebieg pierwszej wizyty opisałam w tym wpisie: Pierwsza wizyta u położnej.

Przez cały okres ciąży odwiedzisz swoją położną 10 do 14 razy, na początku rzadziej, co mniej więcej 4 tygodnie, pod koniec ciąży częściej – wizyty będą odbywać się co tydzień.

Tak wygląda schemat wizyt u położnej:

  • pierwsza kontrola: 8 – 10 tydzień ciąży
  • termijnecho (USG ciąży wczesnej): 10 – 12 tydzień ciąży
  • badania krwi: przed 13 tygodniem ciąży
  • druga kontrola: 14 – 16 tydzień ciąży
  • 16 – 24 tygodnia ciąży: co 4 tygodnie
  • USG w 20 tygodniu ciąży
  • 24 – 30 tygodnia ciąży: co 3 tygodnie
  • 30 – 36 tygodnia ciąży: co 2 tygodnie
  • 36 – 42 tygodnia ciąży: co tydzień

W Holandii, zarówno w odczuciu społecznym, jak i samych położnych ciąża to proces naturalny i należy w nią jak najmniej ingerować.

Także ilość badań podczas ciąży ograniczona jest do niezbędnego minimum, ale równocześnie jest ona wystarczająco taka, abyś miała zapewnioną jak najwłaściwszą opiekę podczas ciąży.

Położne w Praktyce Położniczej opiekują się tylko ciążą fizjologiczną, czyli taką, która przebiega bez komplikacji. Jeżeli będziesz wymagać specjalistycznej opieki ze wskazań medycznych lub w wyniku przebiegu poprzednich ciąż, położna skieruje Ciebie do ginekologa do szpitala. Położna może też zawsze w razie potrzeby skonsultować się z drugą linią (położna kliniczna i lekarz ginekolog) w szpitalu.

Podczas pierwszej wizyty położna założy Ci zwangerschapskaart, czyli kartę ciąży. Jest to bardzo ważny moment dla wielu przyszłych mam. Dokument ten zaświadcza, że jesteś w ciąży. Od tej chwili jest to najważniejszy dokument, który informuje nie tylko o przebiegu Twojej ciąży, ale także o Twoim stanie zdrowia. Kartę ciąży powinnaś mieć zawsze przy sobie w torebce, a także obowiązkowo podczas każdej wizyty u położnej lub podczas konsultacji w szpitalu. Karta ciąży będzie systematycznie uzupełniania o różne informacje i pojęcia położnicze, o których możesz przeczytać w tym wpisie: Czego dowiesz się z karty ciąży? Zwangerschapskaart bez tajemnic.

Badania w ciąży

Często podczas pierwszej lub drugiej wizyty wykonuje się USG. Jest to tak zwane termijnecho, czyli USG ciąży wczesnej, wykonywane pomiędzy 10 a 12 tygodniem ciąży. Dzięki temu USG można określić, jak długo jesteś w ciąży, czy bije serduszko Twojego dziecka i czy spodziewasz się bliźniaków, trojaczków itd.

Przypomniała mi się sytuacja kiedy miałam mieć moje pierwsze USG ciążowe w Holandii.

– Zaraz się dowiemy czy to ciąża pojedyncza a może bliźniaki, trojaczki… – Usłyszałam i zastanawiałam się do ilu doliczy, zanim faktycznie sprawdzi.

Przed 13 tygodniem ciąży (najczęściej podczas pierwszej wizyty) zostanie również od Ciebie pobrana krew na badania laboratoryjne. Najczęściej odbywa się to w Praktyce Położniczej (czasem krew zostaje pobrana w laboratorium, ale o tym zostaniesz poinformowana).

Czasami badanie krwi daje pozytywny wynik. Wtedy możesz oczywiście liczyć na położną, która udzieli Ci zrozumiałego dla Ciebie wyjaśnienia. Razem z Tobą i Twoim partnerem omówi, co to oznacza dla dalszego przebiegu ciąży.

Możesz zdecydować się także na przesiewowe badania prenatalne. Dowiesz się z nich na przykład, jakie jest prawdopodobieństwo, że urodzisz dziecko z zespołem Downa, zespołem Edwardsa lub zespołem Patau.

Badanie USG w 20 tygodniu ciąży jest również przesiewowym badaniem prenatalnym. Inne określenie tego badania to badanie USG w kierunku wad strukturalnych. Jego głównym celem jest określenie czy u dziecka występuje rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie lub inne wady fizyczne. Sprawdza się czy dziecko rośnie prawidłowo, czy rozwój jego organów jest prawidłowy, a także ocenia się czy ilość wód płodowych w których maluszek pływa jest wystarczająca.

Czy rozważasz możliwość przeprowadzenia takich badań prenatalnych? Omów to ze swoją położną. Położna może opowiedzieć Ci o rodzajach prenatalnych badań przesiewowych oraz o zaletach i wadach ich wykonania.

Na pewno zwróciłaś uwagę, że standardowo wykonywane są tylko dwa badania USG. Czasem jest ich większa ilość, ale o tym dowiesz się od swojej położnej.

Kolejne wizyty

Podczas każdej wizyty położna zapyta Ciebie o to jak się czujesz i jak przebiega Twoja ciąża. Ty również możesz zadać pytania, które warto sobie wcześniej przygotować i zapisać na kartce. Położna omówi z Tobą także Twoje oczekiwania, lęki i być może plany, np. jeżeli planujesz pojechać na wakacje do Polski.

Następnie zmierzy Ci ciśnienie krwi, a na kozetce wysłucha za pomocą doptone (detektor tętna płodu) serduszka Twojego dziecka, to niezwykły moment. Położna także zbada rękami Twój brzuch, aby ocenić położenie i rozwój Twojego dziecka w macicy. Badanie to jest bezbolesne. Badania położniczego wewnętrznego nie wykonuje się. Na koniec wizyty położna przekaże Tobie zalecenia i niezbędne informacje.

Najczęściej w Praktyce Położniczej pracuje więcej niż jedna położna, dlatego może się tak zdarzyć, że każda wizyta odbędzie się u innej położnej. Ma to na celu zbudowanie zaufania pomiędzy wszystkimi położnymi pracującymi w Praktyce a Tobą i Twoim partnerem, przyszłymi rodzicami. Bo kto wie na ręce której położnej będzie chciał się narodzić Twój bobas? 😉

Niektóre kobiety się obawiają czy położna ma wystarczającą wiedzę, aby zająć się przyszłą mamą i dzieckiem w odpowiedni i kompetentny sposób. Mam nadzieję, że po przeczytaniu powyższego wpisu jesteś przekonana tak jak ja, że jak najbardziej. Bo przecież położna to też kobieta – mądra kobieta.

A już za tydzień kolejny wpis z cyklu Czym zajmuje się Twoja położna?: Spotkania informacyjne dla przyszłych rodziców.

Z pewnością spodoba Ci się także...

Napisz komentarz

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności.

Zaparz sobie dobrą kawę, ciasteczka zapewnia położna. 🍪 Mniam! Przeczytaj skład ciasteczek.

🍪